Jaká je vaše šance na přežití při napadení medvědem? Pro každý případ – zapamatujte si záchrannou taktiku

Buďte připraveni a zapamatujte si, co dělat při setkání s medvědem. Může to zachránit život nejen vám, ale i vašim přátelům.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Představte si, že je krásný den a vy jdete na procházku do lesa. Není tu nic než čerstvý vzduch, stromy a krvežíznivý medvěd. Otázkou samozřejmě zůstává, jak by takové setkání s medvědem tváří v tvář vypadalo. Občas se věci zvrtnou a zvířata se rozhodnou kvůli pocitu ohrožení či hladu zaútočit.

Nemusí nutně útočit, ale mohou

Blízká setkání s medvědy ne vždy vedou k tomu, že na vás zaútočí. Každý rok je na světě jen okolo 40 útoků medvědů. Ale pokud jste skutečně napadeni, dostanete se do velkých problémů. Různé druhy medvědů mohou zareagovat odlišně. Samozřejmě také záleží na tom, jak medvěd vypadá. Větší šanci na přežití máte při setkání s 60kilovým medvědem černým než s 320kilovým grizzlym. V Arktidě se dokonce vyskytují i daleko těžší lední medvědi, u kterých jsou šance na přežití mizivé.

Obvyklá reakce člověka při setkání s medvědem

Lapání po dechu a ztuhnutí na místě je naprosto běžné. Medvěd černý obvykle neútočí při náhlém setkání. Většinou útočí v sebeobraně. Nepřibližujte se tedy příliš blízko. Ideální je ucouvnout o pár kroků zpět, abyste dali zvířeti trochu prostoru. Pokud má medvěd pocit, že jste pořád příliš blízko jeho teritoriu, potom zaútočí. Jste v situaci, kdy před medvědem utíkáte, dochází Vám síly a chytnete se nejbližšího stromu, na který vyšplháte. A ejhle, medvěd za Vámi šplhá také.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ano, baribalové umí lézt. Takže na stromě by vaše vyhlídky nebyly nejlepší. Když je dost blízko k útoku, nejspíše po vás máchne svými masivními drápy. Drápy medvěda černého jsou vhodné pro lezení. Ale nejsou tak ostré, takže je to medvědí síla, ze které byste měli mít respekt. Tato zvířata dokážou pohybovat balvany o hmotnosti 140 kg jednou tlapou. A jedno máchnutí od tohoto medvěda srazí jakéhokoliv člověka k zemi.

Dělat mrtvého je vaše nejlepší šance

Pokusy medvědovi fyzicky čelit většinou nedopadnou nejlépe. Pokud se chcete vyhnout téměř jisté smrti, nejlepší volbou je hrát mrtvého. V této chvíli je to jen otázka psychiky. Jeho masivní čelisti sevřou člověka silou kolem 8 000 kPa. Medvěd všude okolo vás čenichá a slintá, což také není úplně příjemné. Následně vás nechá být a vy jenom doufáte, že společně s mláďaty někam v nejbližší době zmizí. Poté máte konečně možnost uprchnout co nejdál.

Jaká by byla vaše reakce při setkání s medvědem?

Zdroj: ScienceDirect

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Na herpes báječně zabírá i obklad z vaječné skořápky + dalších 6 tipů, jak se ho zbavit rychle a přírodní cestou
Události247.cz
Události247.cz
Prezidentské volby: Jak to, že Babiš už není favoritem? Může za to hned několik jasných věcí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Francouzský odstřelovač se během první světové války ukryl ve falešné koňské mrtvole vedle německých zákopů
adbz.cz
adbz.cz
Rostlina, kterou klíšťata k smrti nenávidí. Stačí ji usušit a zalít horkou vodou – domácí účinný repelent je na světě