Co znamená žlutá stužka u psů? Když takového uvidíte, obloukem se mu vyhněte

Stejně jako lidé, i psi potřebují v některých situacích větší prostor, než je obvyklé. Naučte se jednoduchý signál, abyste jim ho poskytli a vyhnuli se nedorozuměním.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Pexels
i Zdroj fotografie: Picjumbo
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Picjumbo
Další 3 fotografie
Další 3 fotografie
                   

Je vcelku pravděpodobné, že jste se během svého času stráveného venku někdy střetli se psem, který se choval jinak než ostatní. Mohl být bojácný, nedůvěřivý, starý a podobně. Takoví psi obvykle pro svoji psychickou pohodu vyžadují větší osobní prostor. Protože je ne vždy na první pohled poznáte, vznikl unikátní projekt s názvem Gulahund Yellowdog programe (do češtiny překládáno jako Žlutá stužka = prosím, potřebuji prostor). Ten má za cíl pomoci psům, kteří se potýkají s psychickým či fyzickým problémem.

Mezinárodně přijímaný projekt

Tento pozoruhodný projekt je zaměřený na pomoc všem psům, kteří potřebují zvláštní zacházení. Své kořeny má ve Švédsku, kde vznikl oficiálně 27. června 2012 s názvem Swedish International Gulahund Yellowdog programe. Zakladatelkou projektu je Eva Oliversson – psí trenérka a rovněž specialistka na psí chování, která se myšlenkou inspirovala v Austrálii. Na tamních psích výcvikových kurzech byli žlutou stužkou označováni ti jedinci, kteří během nich potřebovali speciální přístup.

Žlutou barvu stužky Eva zachovala proto, že je výrazná a viditelná již na větší vzdálenost. Ovšem psi nemusí být označeni jen stužkou, ale mohou mít na sobě jakýkoliv žlutý doplněk (vodítko, obojek, stužku, motýlka, šátek apod.). Celý projekt získal během své několikaleté existence obrovskou pozornost světových médií a v současné době je jeho filosofie přeložená do 21 světových jazyků včetně češtiny.  

Jací psi nejčastěji potřebují prostor?

Největší přínos projektu spatřuje Eva Oliversson v ohleduplném přístupu k citlivým psům a psům se zvláštními potřebami. Poskytnutím prostoru jim mj. vytváříte prostředí, v němž se cítí lépe. Psi, kteří nejsou stresovaní, se posléze rychleji a snáze naučí potřebné dovednosti a adekvátní reakce na různé situace a podněty. Žluté označení mohou psi potřebovat z rozličných důvodů – někteří z nich mohou mít za sebou operaci, úraz, feny mohou hárat či mít po porodu.

Dalšími důvody mohou být pokročilý věk psů, adaptace v nové rodině (může se jednat o štěně i o dospělého psa z útulku), probíhající výcvik, přílišná bojácnost psa či jeho nedůvěřivost. V každém z uvedených případů potřebují psi trochu ohledu. Pokud jim ho poskytnete, vyhnete se zbytečným nepříjemným situacím. Nikdy totiž nevíte, kdy bude trochu ohleduplnosti potřebovat i váš pes.

Kdy jste se naposledy setkali se psem, který vyžadoval specifický přístup?

Zdroj: Gulahund

Galerie

Další 3 fotografie
Další 3 fotografie
Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Tomáš Vaculík
Autor článku

Tomáš Vaculík

Zobrazit další články