Bohatství, které v 90 % případů končí v odpadu. K čemu se dá využít voda z vařených vajec?

I doma si snadno připravíte účinné hnojivo na rostliny, a to navíc bez chemie a za pár korun. Do obchodu už díky tomu nemusíte.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Každá rostlina potřebuje ke svému růstu a celkové prosperitě dostatek potřebných minerálů. Základními prvky, které ovlivňují zdraví a vitalitu každé rostliny, jsou dusík, fosfor, draslík, hořčík, síra, železo a vápník. Důležité jsou nicméně i tzv. mikroelementy (měď, zinek, molybden, bór, mangan, chlór a kobalt). Jestliže pěstujete rostliny a květiny u sebe doma, čas od času je musíte hnojit. Ovšem ne vždy je nutné kupovat drahá průmyslová hnojiva. Vápník například rostlinám dodáte zálivkou z vody, v níž se předtím vařila vejce.

Význam vápníku pro rostliny

Vápník je jedním ze 7 základních prvků, které ovlivňují celkové zdraví a vitalitu každé rostliny. Obecně se vyskytuje v 0,1 až 5 % sušiny. Jeho hlavní úlohou je regulace hydratace a podpora růstu rostliny do délky. Při jeho nedostatku dochází k rozličným růstovým poruchám, zasychání vrcholků oddenků a listů. Tedy těch míst, kde dochází k nejintenzivnějšímu prodlužovacímu růstu. Důvodem jsou nedostatečně kvalitní buněčné stěny. Nedostatek vápníku rovněž způsobuje zbrzděný růst kořenového systému rostliny.

Na pozoru byste se nicméně měli mít i v případě, že rostlina má k dispozici přílišné množství vápníku. Dojde-li k přehnojení, budou se hůře vstřebávat další potřebné živiny, což může vést k onemocnění rostliny a v extrémních případech i k jejímu úhynu. Jestliže přemýšlíte, které rostliny lze přihnojovat vápníkem – respektive vodou, v níž se vařila vejce – jsou to především rajčata, lilky, dýně, listový salát, rybízy, maliníky, třešně či jabloně. Naopak u okurek, zelí, jahod, špenátu, fialek, azalek, hortenzií či pelargonií byste se měli častého hnojení vápníkem vyvarovat.

Zázračná voda, v níž se vařila vejce

Abyste rostlinám dodali optimální množství jednoho z klíčových prvků, zalévejte je jednou za 3–4 týdny vodou, v níž jste předtím vařili vejce. Jedná se totiž o takřka zázračnou (doplňkovou) zálivku, která zahrnuje významné množství vápníku uvolněného z vaječných skořápek. Obecně obsahuje sušina vaječné skořápky organické látky (2–5 %), vápník (téměř 90 %), fosfor, hořčík a v menším množství železo, dusík a síru. Vařením se část těchto minerálů ze skořápky uvolňuje a vodu obohacuje.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jestliže budete chtít vodu z vajec využít jako zálivku, nechte ji nejprve vychladnout na pokojovou teplotu. Poté ji jednoduše nalijte v dostatečném množství přímo ke kořenům vybraných rostlin nebo ji přelijte do rozprašovače. S jeho pomocí následně vodu aplikujte rovnoměrně na listy. Kromě přihnojení již vzrostlých rostlin ji využijete i při jejich klíčení. Tato voda skvěle podporuje růst mladých sazenic a zvyšuje jejich obranyschopnost vůči škůdcům.

Jakými způsoby hnojíte své rostliny?

Zdroj: ScienceNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Zobrazit další články