Jsou zebry bílé s černými pruhy, nebo černé s bílými pruhy? Odborník má odpověď na dlouholeté dilema

Zebry jsou díky svým jasně odlišujícím kabátům naprosto jedinečné. Ohromující černobílé zbarvení v kontrastu se suchou savanou jižní Afriky fantasticky vynikne.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jenže napadlo vás někdy, jestli jsou zebry vlastně bílé s černými pruhy nebo černé s bílými pruhy? Jisté je, že jejich pruhovanost je zcela odlišná u každé jednotlivé zebry. Po celém světě existují tři žijící druhy zeber – zebra stepní, zebra horská a zebra Grévyho. Každá z nich má také svůj vlastní vzor pruhování. Někdy může být černá skutečně černá, jindy jde zase o tmavě hnědou. Téma podrobně rozebírá behaviorální ekolog Tim Caro.

Černá kůže u všech tří

Navzdory odlišným vzorům pruhů mají všechny zebry stejnou černou kůži, konstatuje Tim Caro z univerzity v Kalifornii. To ovšem neodpovídá na úvodní otázku ohledně rozložení jejich srsti. Na to se musíme podívat na melanocyty zeber, buňky, které zásobují chlupy pigmentem. Ačkoli mají černou kůži, rozdílné vývojové procesy určují barvu srsti, stejně jako může mít člověk se světlou kůží tmavé vlasy. Zebry mají světlých chlupů znatelně více.

iZdroj fotografie: Pxhere

Například jejich břicha jsou obvykle světlá, což by mohlo vést k dojmu, že jsou tedy bílé s tmavými pruhy. Jenže to není ten případ a podle studie z roku 2005 rostou jak světlé, tak tmavé chlupy ze stejného folikulu naplněného melanocytem. Tyto buňky vytváří pigment, který pak určuje barvu kůže a srsti. Pigment je znám jako melanin a čím víc ho je, tím je výsledek tmavší, jako tmavě hnědá nebo černá, méně znamená oříškovou nebo blond.

Přeplnění melaninem

Černá srst zeber je tímto pigmentem přímo přeplněná, jenže v bílé zase naprosto chybí. V základě proto, že folikuly, které vytváří bílou srst, vypnuly melanocyty, takže buňky žádný pigment neprodukují. Produkci melaninu z folikulu je u bílé části srsti zabráněno. Jinými slovy je pro zebru „výrobní“ nastavení vytvářet černou srst. To z ní dělá černou s bílými pruhy, které vznikají odchylkou od tohoto nastavení.

iZdroj fotografie: Pxhere

Přesné biologické procesy stojící za pruhy zeber jsou zatím ještě neznámé. Ovšem Afrika má i pruhované myši – konkrétně myš čtyřpruhou, Rhabdomys pumilio – která má po těle světlé a tmavé pruhy. A u tohoto hlodavce je kolem světlých pruhů gen Alx3 aktivnější než u těch tmavých. Tento gen efektivně zastavuje geny odpovědné za vývoj melanocytů, což vede podle více výzkumů ke světlejší barvě srsti.

Na co ty pruhy vlastně jsou?

Mechanismus bychom měli, jenže jaký je vlastně účel tohoto zbarvení u zeber? Podle Cara a jeho kolegů může kontrast černé a bílé odhánět dotěrný hmyz, zvláště ovády. Na kamufláž to totiž rozhodně nevypadá. Studie z roku 2020 zjistila, že ovádi v Africe sedají méně na koně s barevným přehozem než na ty, jejichž pokrývka má jen jeden odstín. A tito ovádi přenáší často choroby, které jsou pro zebry většinou naprosto fatální.

iZdroj fotografie: Pxhere

V přírodě existuje jen velmi málo savců s tak kontrastními pruhy, jako jsou ty u zeber. Výrazné zbarvení podobného typu mají okapi, nejbližší příbuzní žiraf žijící v deštných pralesích kolem řeky Kongo. Jinde ale tak jasné odlišení barev nenajdeme. Schopnost odhánět hmyz je tedy pro zebry nejspíš zcela klíčová právě kvůli citlivosti na choroby přenášené těmito africkými druhy. Vzhledem ke stálé existenci druhu taktika funguje.

Co vám zebra s pruhy připomíná?

Zdroj: LiveScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Tomáš Vaculík
Autor článku

Tomáš Vaculík

Zobrazit další články