Konec pří –⁠ jsou chytřejší psi, nebo kočky? Odpověď zaskočila nejednoho „páníčka“

Neustálá debata o tom, které ze zvířat je ve výsledku chytřejší, dělí milovníky nejčastějších domácích mazlíčků. Diskusi podnítil vědecký výzkum, který došel k řešení.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Existují výzkumy, které naznačují už biologické rozdíly mezi psy a kočkami. Podle nich má mozková kůra psů mnohem více neuronů, než je tomu u koček. Právě tato vrstva je pak odpovědná za rozhodování se a řešení problémů. Zatímco psi v ní mají asi 530 milionů neuronů, kočky pouze 250 milionů. Ačkoli se tak může zdát, že musí být psi jasně chytřejší, nebyla dosud prokázána přímá souvislost mezi počtem neuronů a „výpočetním výkonem“.

Počet neuronů a korelace s inteligencí

Nicméně vyšší počet neuronů – tedy stav věci u psů – je obvykle brán jako známka vyšší inteligence. Pro psy platí, že vykazují vysokou míru sociální inteligence a dle mentálních schopností jsou často přirovnáváni k lidským dětem. Výzkumy ukazují také na to, že si jsou vědomi sebe sama a velmi se jim daří v úkolech spočívajících v kooperativní komunikaci. Sociální inteligenci čtvernožců (tetrapodů) je však potřeba brát s rezervou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Přestože jsou totiž kočky považovány za hlavní objekty pro bádání v oblasti sociálního poznání, jsou kočky v behaviorálních laboratořích pozorovány jen zřídka. Jejich chování začali experti zkoumat teprve počátkem 21. století. O kočičí inteligenci jako takové je tedy zatím stále velmi málo informací. Některé výzkumy poukázaly na silnou sociální inteligenci u obou druhů. Tedy soutěžily například v hledání skryté potravy a vedly si podobně.

Dva modely, které nemá smysl porovnávat

Nedostatek těchto informací ovšem neznamená, že by naše znalosti jejich sociální inteligence byly omezené. Samotné srovnání kočky a psa totiž vůbec nemusí mít věcný základ. Každý z nich má zcela odlišné role i návyky. Někteří badatelé jsou proto toho názoru, že srovnávat je kontraintuitivní. Psi i kočky se vyvinuli tak, aby obstáli v povinnostech podle druhu. Typologie jejich inteligence tak nemusí být srovnatelná, každý se hodí na něco jiného.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Po psech tak nebudete chtít předení a lovení myší, zatímco kočky nepoužijete pro aportování nebo hledání výbušnin v náročném terénu. Vědci ovšem při zkoumání přišli i na další zajímavosti. Například masožravci, kteří by měli mít vyšší inteligenci vlivem náročnější strategie přežití, nejsou chytřejší než býložravé druhy. Evoluční tlak na inteligenci tak byl zřejmě stejný u lovců i u „pasivních pojídačů rostlin“.

Kuriozity zvířecí inteligence

Podobně je na tom srovnání života v zajetí a ve volné přírodě. Domestikované druhy jsou na tom s volně žijícími jedinci prakticky totožně. Objevilo se také několik kuriozit. Takový mozek zlatého retrívra má větší zásobu neuronů než u hyeny, lva nebo hnědého medvěda. Největší ze srovnávaných predátorů má přitom mozek asi 3krát tak velký. Největším extrémem zvířecí říše pak bylo srovnání mozku medvěda hnědého a oblíbeného mývala.

Obrovský medvěd hnědý má mozek asi 10krát větší než kočka, disponuje ale přibližně stejným množstvím neuronů. Ovšem mýval, který je velikostně srovnatelný s kočkou, má počet neuronů odpovídající psům. Není proto důvod odsuzovat ani psa, ani kočku, ani jiný zvířecí druh. Každý z nich vás totiž může překvapit a oba jsou skvělými společníky. Jak pes, tak kočka vás budou věrně provázet celý život a mohou se stát i nejlepšími přáteli.

Který z obou druhů preferujete a proč?

Zdroj: Newsweek
Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Zobrazit další články