Ať se doma pohnete kamkoli, vaše kočka o vás nejspíš velmi dobře ví. Lhostejnost a nezájem jen předstírají, ukázala studie

Kočky nás doma dovedou sledovat doslova na každém kroku. Dokonce i když nás přímo nevidí, určí naši polohu a mají tak přehled o našich pohybech a aktivitách.

i Zdroj fotografie: Pxhere
                   

Na chování koček ve vztahu k majitelům se nedávno zaměřil badatelský tým z několika japonských institucí. Vědci ve vydané studii popsali pokusy, ve kterých sledovali kočky a jejich reakce na nahrávky lidských hlasů. Výsledky narušují ustálené přesvědčení, že kočkám je doma v zásadě všechno jedno. A že prakticky jediné, co je zajímá, je příští krmení. Experimenty japonských badatelů tuto zafixovanou představu lidí vyvrací.

Mají o nás neustále přehled

Naši čtyřnozí miláčci se o nás totiž zajímají mnohem více, než dávají najevo. Prakticky neustále o nás mají přehled a nezájem o naše konání – s onou výjimkou krmení – jen předstírají. V rámci experimentu umístili biologové do místnosti, která byla kočce známá, jeden reproduktor a druhý pak do vedlejší místnosti. Z obou se ozývaly nejrůznější zvuky, načež vědci sledovali reakce zvířat. Tohoto pokusu se účastnilo na padesát domácích koček spolu s majiteli.

iZdroj fotografie: Pxhere

Z reproduktorů se ozývaly hlasy majitelů, kteří na kočky volali, jindy zase hlasy cizích lidí, kočičí mňoukání, případně zcela jiné zvuky. Vědci pak testovali různé kombinace zvuků z obou reproduktorů. Například hlas majitele uvnitř místnosti následovaný voláním cizího člověka z vedlejší místnosti a naopak. Dobrovolní pozorovatelé pak měli hodnotit, jak moc překvapeně kočky na tyto zvuky reagovaly.

Nečekaná teleportace majitele

Když byl experiment i reakce vyhodnoceny, vyšlo najevo zajímavé zjištění. Kočky se chovaly velmi překvapeně tehdy, když svého majitele zaslechly nejprve uvnitř místnosti a pak nečekaně mimo ni. Zřejmě došly k závěru, že se jejich člověk najednou „teleportoval“ jinam. Podle vědců tato reakce ukazuje, že kočky pohyb člověka sledují a vytváří si jakousi mentální mapu. Ta zahrnuje jak okolí, na které jsou zvyklé, tak i lidi, kteří se v něm nachází.

iZdroj fotografie: Pxhere

Zvuk známého člověka ze dvou míst bez jeho pohybu je tak pro kočku anomálie. Schopnost tvorby takové myšlenkové mapy je velmi náročný duševní výkon. Většina zvířecí říše něčeho takového není vůbec schopná. U koček by to znamenalo, že se o okolí a změny v něm zajímají mnohem výrazněji, než nám dávají najevo. Ostatně přijímání náhlých změn v rozložení lidí nebo věcí je pro ně vždycky problém – musí změnit i onu vnitřní mapu.

Podařilo se vám někdy vlastní kočky skutečně zaskočit? Čím?

Zdroj: PLOSOne

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Zobrazit další články