Funkce chapadel u chobotnice je mnohým neznámá. Má co dočinění s kořistmi

Zvířecí říše nás stále zásobuje pozoruhodnými mechanismy a schopnostmi, jako jsou třeba různé způsoby ochutnávání jídla.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Je poměrně známou skutečností, že chobotnice jsou velmi inteligentní živočišný druh s mnoha dovednostmi a schopnostmi. Jednou z nich je i to, že jsou pomocí svých chapadel schopny „ochutnat“ potravu, než se skutečně pustí do její konzumace. Pomocí chapadel ji totiž „olíznou“, což podporuje závěr vědců, že u hlavonožců jsou končetiny analogií k našim jazykům.

Chapadla plná detektorů pro všechno

Paže chobotnic jsou pokryty přísavkami, které obsahují buňky pro nervové zpracování signálů hmatu a chuti. „To jim dovoluje jen dotekem rozpoznat, zda je osahávaný tvor dobrý k jídlu, či toxický,“ uvádí Nicholas Bellono z Harvardu. Je to velmi užitečná schopnost hlavně vzhledem ke skutečnosti, že chobotnice loví „naslepo“, tedy strkají svoje končetiny do nejrůznějších děr, kde tímto způsobem hledají schovanou kořist.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Bellono a jeho tým studovali přísavkové výrůstky kalifornských chobotnic pod mikroskopem a na buněčné úrovni. Shledali, že některé části reagují na dotek a jiné na chuť chemikálií ve vodě, přičemž nalezli také rozvětvená nervová zakončení typická pro smyslové buňky. Následně použili elektrofyziologické nástroje, které měří elektrickou aktivitu zmíněných buněk, čímž zkoušeli citlivost přísavek na různé druhy chutí i vůní.

Reakce na vodní prostředí

Receptory na chapadlech chobotnic reagovaly jak na chemikálie rozpustné ve vodě – jako hořký chlor –, tak na ty nerozpustné, které vypouští například jedovatá kořist do svého okolí. Mnoho mořských živočichů včetně chobotnic detekuje pomocí svého čichu rozpustné chemikálie a v nějaké míře také ty nerozpustné, ovšem hůře. Tohle „vodní čichání“ se obvykle děje na nějakou vzdálenost, stejně jako čich ve vzduchu, jak ho známe my lidé.

iZdroj fotografie: Unsplash

Ovšem špatně rozpustné látky vyžadují detekci hodně zblízka, takže jsou snadněji zachytitelné přímým kontaktem – ideálně dotekem, což odpovídá použití jazyka. Chobotnice mají orgán fungující jako jazyk přímo ve svých ústech a jmenuje se radula. Toto ústrojí škrábe a krájí kořist, hlavně měkkýše, nemá ovšem chuť, funguje jako naše zuby. Tudíž je „ochutnávání“ koncentrováno pouze v chapadlech.

Zdroj: NewScientist

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Zobrazit další články