Fascinující fakta o Želvuškách, jediném tvorovi, který dokáže přežít ve vesmíru. Už jste o něm slyšeli?

Mají 8 končetin, dlouhé chloupky a při růstu se svlékají. Řeč není i mýtickém tvoru, ale o druhu, který přežívá i ve vesmíru.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Želvušky jsou fascinující druh živočichů, protože se kromě Země vyskytují i na Měsíci. Pravda, tam je donesla izraelská sonda v roce 2019 a byly ve stádiu jakési hibernace. Jsou však schopné přežít ve své formě spánku v extrémních podmínkách, dokud se nedostanou do přijatelnějšího prostředí. Tyto drsné podmínky zahrnují i teploty pod bodem mrazu a – jak už jsme zmínili – havárii sondy na vesmírném tělese.

Želvušky jsou naprosto všude

Tito tvorové jsou mikroskopickým kmenem živočichů, mají osm nožiček a během života se chovají trochu podivně. Kromě své odolnosti jsou taky neuvěřitelně hojné a na sedmi kontinentech Země jich najdete stovky druhů. A to ve všech rovinách, tedy od nejvyšších hor po nejhlubší místa oceánů. V zásadě jim stačí troška mechu nebo lišejníku a tento druh začne vesele prosperovat. V roce 2007 vědci také zjistili, že přežijí i ozářené vesmírné vakuum.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Aby tuto skutečnost badatelé ověřili, vyslali želvušky na výlet. Nacházely se tak na povrchu rakety FOTON-M3, která po dobu 10 dnů obletovala planetu. Když se vodní medvědi – jak se jim také říká – vrátily, přežilo tuto událost celých 68 % vzorku. Záhadology nejspíš napadne, že se musí jednat o mimozemský druh, pokud je schopen takových kousků. Jenže důvod ohromující odolnosti želvušek tkví nejspíš v něčem mnohem přízemnějším.

Adaptace na nedostatek vody

Želvušky, které najdeme na Zemi, se vyskytují i na těch nejsušších místech, jaká si vůbec lze představit. Vědci je například objevili pod kameny pouště Sinajského poloostrova v části, kde se déšť nevyskytl za posledních 25 let. Jenže želvušky jsou v zásadě vodní organismy a trošku vody potřebují v zásadě k čemukoli – jídlu, pohybu i množení. Bez vody mají asi takovou naději na přežití jako delfín vyplavený na pláž.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jenže želvušky si vyvinuly zvláštní mechanismus. Když vyschne okolí, vyschnou i ony a uvedou se do zvláštní zpomaleného stavu. V tělech jim zůstanou jen 3 % tělesné vlhkosti a jejich metabolismus se zpomalí na 0,01 % běžné rychlosti. Takhle zůstanou, dokud se neobjeví aspoň trocha vody, tedy přijatelnější podmínky. Když k tomu dojde, zase vyskočí a pokračují dál, jako by se mezitím vůbec nic nestalo.

Zdroj: PopularMechanics

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Zobrazit další články