Chcete se přiblížit k psovi, kterého neznáte? Následující postup vám pomůže zůstat v bezpečí a pejska nevyděsí

Setkání s cizím psem v parku nebo na ulici je obvykle příjemné. Kolikrát je lákavé ho aspoň podrbat za ušima.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Psi mají schopnost bez ohledu na svou velikost vysílat do okolí jakousi pozitivní jiskru a spokojenou energii. Je jí tolik, že máte běžně tendenci je aspoň pohladit po hlavě jako drobné poděkování. Jenže když to uděláte špatně, můžete odejít i s vážným zraněním. Psi jsou naštěstí poměrně předvídatelná zvířata. Díky tomu stačí dodržet několik základních postupů a budoucí setkání pak mohou být plná jen těch příjemných pocitů.

Beze spěchu, ať reaguje on

První chybou je vždycky impulsivní jednání a snaha se na cizího psa okamžitě vrhnout. Prudké pohyby, na které není zvíře připraveno, vnímá jako ohrožení a podle toho zareaguje. Vztek se navíc nebude týkat jen psa, ale i majitele. K cizímu psu proto vždycky přistupujte pomalu, uvolněně, a pokud je majitel nablízku, zeptejte se, zda je kontakt se zvířetem přijatelný. Pes někomu patří a tohle je základní slušnost.

iZdroj fotografie: Pixabay

Další častou chybou jsou přímé pohledy do očí. Pro psy je tohle velmi silná provokace, a pokud se navíc usmějete a odhalíte zuby, berou to jako výhružku. Oni také dovedou cenit zuby, jenže u toho vrčí a jsou připraveni k útoku. Pomalu a uvolněně ke zvířeti natáhněte ruku a nechte ho přijít blíž. Pokud se cítí bezpečně a pohodlně, půjde k vám a očichá vás. Pes je silně teritoriální zvíře a nečekané přiblížení k tělu bere jako narušení osobní zóny. Ostatně lidé to mají stejně.

Ruku držte pod hlavou

Ne, tohle není popis pohodlné pozice při ležení v trávě. Když k cizímu psovi natahujete ruku, držte ji pod úrovní jeho hlavy. Někteří psi pohlazení po hlavě akceptují, pro mnoho dalších je to známka agrese. Kromě teritoriality vnímá pes i hierarchii, ostatně takto fungují smečky. Natáhněte k němu ruku s prsty lehce sevřenými, jako kdybyste v ní něco drželi. Psu tak dáváte prostor k průzkumu vaší osoby a zároveň si chráníte prsty.

iZdroj fotografie: Pixabay

Dokud se s vámi pes více neseznámí, omezte mazlení s ním na hlazení po hřbetě nebo drbání na bradě. Základem je stále respektování jeho osobního prostoru. Pokud bude pes stát o vaši společnost, přiblíží se sám. Samozřejmě se vždycky stáhněte, pokud pes ve vaší blízkosti projevuje nějaké známky nepokoje nebo nervozity. I když vaše osoba nebude důvodem takového chování, můžete předejít nepříjemným reakcím.

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Zobrazit další články