Tissot T-Touch Connect Solar: fantastická kombinace klasiky a chytrých hodinek v nekompromisně kvalitním provedení

Rozhodli jsme se otestovat hodinky od vyhlášeného švýcarského výrobce, které stojí na pomezí mezi osvědčenou klasikou a moderními chytrými hodinkami. Jak se tyto krásné Tissoty předvedly a stojí za nemalou investici?

                   

Hodinky Tissot se vyrábějí ve švýcarském městě Le Locle již od roku 1853. Společnost založil Charles-Felicien Tissot společně se synem Charlesem-Emilem. Jejich první hodinky vyrobené právě v roce 1853 byly vůbec první masově vyráběné kapesní hodinky na světě a také zaznamenaly celosvětově doslova nevídaný úspěch. V roce 1896 získala značka Tissot dvě zlaté medaile na soutěži v Ženevě a následně zvítězila v Grand Prix hodinářského průmyslu v roce 1900 v Paříži. První náramkové hodinky pod jménem Princ přinesl Tissot na trh v roce 1917.

Od té doby se stal ze značky Tissot doslova gigant, který má zastoupení prakticky po celém světě. Slavný výrobce hodinek má řadu hvězdných ambasadorů na sportovní, ale také herecké scéně, a navíc figuruje v rámci časomíry světově známých závodů aut i motorek. 

Tissot je mezi švýcarskými výrobci známý jako velký inovátor. V roce 1971 vyrobil jako první plastové hodinky (hovoříme o jejich pouzdru), v roce 1985 kamenné hodinky z alpské žuly, v roce 1987 ještě dřevěné a v roce 1999 stvořil Tissot vůbec první dotykové hodinky na světě. Všech těchto svých prvenství si cení nejen samotný Tissot, ale také silná základna sběratelů historických hodinek této značky. Mimochodem patrně nejvyhledávanější jsou pro sběratele modely z roku 1930, kdy se společnost na čas spojila s další hvězdou na poli výrobců kvalitních hodinek, a to s Omegou. Hodinky Tissot-Omega jsou v očích sběratelů opravdu vysoce ceněné.

Hybridní model s šikovnou aplikací

Nám se nyní dostaly do rukou hybridní hodinky od Tissotu, které nesou název T-Touch Connect Solar. Hodinky jsou v prodeji od roku 2021 a musím ze svého subjektivního pohledu konstatovat, že byl od Tissotu vynikající tah přinést v současné době na trh právě hodinky tohoto typu. Jako by byly vyrobené přesně mně na míru. Když budu konkrétní, vždycky ocením spíše kvalitní odolné hodinky od tradičního výrobce před chytrými hodinkami vyrobenými většinou z laciných plastů a malou výdrží baterie. Nicméně z praktických důvodů v rámci mého osobního života a mých outdoorových koníčků vítám funkce, které Tissot T-Touch Connect Solar nabízejí.   

Zkrátka tyto hodinky částečně vypadají jako klasické hodinky outdoorového typu s přímo fantastickým zpracováním, úžasnými detaily a vynikající odolností, ale navíc jsou vybavené vlastním operačním systémem, displejem a dotykovým „ciferníkem“. Díky tomu nabízejí celou řadu praktických funkcí a navíc také možnost spárování s mobilním telefonem, a to díky bluetooth připojení a aplikaci T-Touch. Aplikace je ke stažení zdarma, velmi přehledně zobrazuje data generovaná hodinkami a umožňuje celou řadu nastavení hodinek.   

Napárování hodinek s telefonem není složité ani časově náročné v případě, že nezapomenete svůj smartphone odblokovat pro napárování a zapnout na hodinkách bluetooth. Tissoty jsem pároval se Samsungem – tedy s telefonem s Androidem, ale ani s iOS respektive s iPhonem nemají tyto Tissoty údajně žádný problém. 

i

Titan, safír a silikon – vynikající kombinace

Ale ještě než se pustíme do samotných funkcí hodinek, nesmíme se na ně zapomenout podívat, abych tak řekl, jako na klasické hodinky. Tělo Tissot T-Touch Connect Solar je vyrobené z titanu. Díky tomu jsou hodinky až neuvěřitelně lehké (váží jen 92 gramů), a tím pádem se nosí vysoce komfortně i při fyzicky velmi náročných aktivitách. V našem případě tomu napomáhá nejen ergonomie zadní části hodinek, ale také pohodlný silikonový řemínek o šířce 23 mm (hodinky lze pořídit také s titanovým a textilním řemínkem), který jsme záměrně zvolili ve výrazném červeném provedení. V této barvě vypadají T-Touchky na ruce úžasně moderně a slušivě. Rozměr samotných hodinek je 47,5 mm (průměr pouzdra) x 15,3 mm (výška pouzdra). Formátově mohou vyhovovat nejen chlapům, ale i ženám, které preferují lehce masivnější variantu hodinek.

Sklíčko hodinek T-Touch je safírové a má navíc ten důležitý benefit, že je na spodní části potažené antireflexní vrstvou. Tím pádem jsou hodinky výborně přehledné i na ostrém slunečním světle, jak jsme si v reálu vyzkoušeli. Tissot T-Touch Connect Solar jsou osazené azimutální lunetou (mimochodem keramickou), která na sobě nese stejně jako ručičky těchto hodinek luminiscenční prvky. A jak dokonale v tomto případě ve tmě svítí i po nijak úžasném nasvícení, tak to jsme tedy nečekali. Hodinky jsou vodotěsné (100 m, tzn. s hodinkami si můžete i zaplavat), ale také nárazuvzdorné a odolné vůči magnetismu. Navíc i samotné safírové sklíčko na ciferníku garantuje vysokou odolnost proti mechanickému poškození.   

i

Solár, nebo nabíječka? To záleží na vás

Co se týče energie, která hodinky pohání, tak tu mají možnost tyto T-Touch čerpat hned ze dvou zdrojů. První je bezdrátová nabíječka (dobíjí samozřejmě akumulátor instalovaný v hodinkách), která je dodávána spolu s hodinkami. Pomocí běžného adaptéru ji zapojíte do zdi a pak na ni jen hodinky správně položíte. Plné nabití ze zcela vybitého stavu trvá přibližně 4 hodiny s ohledem na kvalitu adaptéru. My jsme pro nabití použili jeden z nejrychlejších adaptérů na současném trhu. Co je skvělé, tak skutečnost, že tyto Tissoty vám narozdíl od chytrých hodinek vydrží na jediné nabití fungovat klidně i celý měsíc v případě, že příliš často nevyužíváte jejich chytré funkce.

Ale pozor, tyto T-Touchky vám zvládnou na jediné nabití vydržet fungovat klidně i celou řadu měsíců, ovšem za předpokladu, že se s nimi budete pohybovat venku tak, aby byly hodinky na světle. Jsou totiž vybavené solárním dobíjením, které vyvinula sama společnost Tissot. Výdrž akumulátoru je v tomto případě naprosto zásadním benefitem daného modelu hodinek a my za něj dáváme palec vysoko nahoru. 

i

Chytré hodinky? Částečně rozhodně

Tissot T-Touch Connect Solar nabízejí poměrně širokou paletu funkcí, které oceníte stejně jako já v případě, že jste fanoušky nejrůznějších forem outdooru. Já jsem například turista, houbař, rybář a především zapálený začínající myslivec. A tím spíše oceňuji na T-Touch takové funkce, jako je kompas, výškoměr, barometr, teploměr, stopky a krokoměr- Navíc ale také po připojení k telefonu notifikace SMS, mailů, zpráv z messangerů a samozřejmě i volání. V rámci zpráv musím bohužel konstatovat, že jste v případě těchto hodinek omezení na celkovou délku zpráv o maximálně deseti řádcích. Navíc na zprávy nemáte možnost z hodinek odpovídat jako v případě moderních chytrých hodinek. Je to sice škoda, ale z praktického pohledu řečeno (například na lovu), alespoň máte možnost v přírodě vyhodnotit urgenci zprávy a dle toho na ní reagovat.  

Jinak z běžných funkcí bez ohledu na outdoor tu máme ještě budík, duální čas se světovými časy, zobrazení data, dne v týdnu a navíc velmi dobré podsvícení. Zobrazení funkcí je i přes relativně malý displej ve spodní části ciferníku přehledné a nebudou s ní mít problém ani krátkozrací lidé, což mohu z vlastní zkušenosti potvrdit. Hodinky lze najít pomocí telefonu respektive zvukového signálu, což je další příjemná funkce. 

T-Touchky se automaticky zamykají a dokonce si na nich můžete nastavit dotykový kód pro odemčení. Byť je to samozřejmě praktická funkce, někdy je trochu otravné při každé operaci, kterou chcete s hodinkami provést, pokaždé hodinky odemykat. Nicméně tohle je přesně ta záležitost, co bude jednoho uživatele obtěžovat a jiného zase vůbec ne.  

i

GPS jen s mobilem a čestina nelze

Daleko méně příjemná je skutečnost, že tyto hodinky nemají vlastní GPS modul, tzn. že k tomuto účelu využívají váš mobilní telefon. Tím pádem pokud vyrazíte do přírody z nějakého důvodu bez mobilu, máte s GPS prostě smůlu. Absolvovanou trasu, případně vaši momentální lokaci nemáte pak možnost detekovat. Ale zase – kdo dnes chodí kamkoli bez mobilu? Odpověď je asi jasná.

Co je ještě škoda, tak že ani hodinky, ani aplikace nekomunikují v češtině. Mně to třeba nevadí, anglicky umím velmi solidně, takže volba jazyka byla v tomto případě jasná. Ale přeci jen, kdyby byla čeština k dispozici, patrně by tyto Tissoty oslovily podstatně více zákazníků. A dobrá zpráva od výrobce Tissotů je, že další na dalších jazykových mutacích včetně češtiny už se pracuje. Zatím si můžete vybrat mezi zmíněnou angličtinou, francouzštinou, němčinou, italštinou, španělštinou a čínštinou.  

i

Cenovka odpovídající kvalitám i síle značky

A co cenovka těchto pozoruhodných Tissotů, ptáte se? Navzdory tomu, že se Tissot snaží od svých historických začátků přinášet svým zákazníkům nejen kvalitní hodinky s dlouhou životností, ale také hodinky cenově maximálně dostupné, tak cena Tissotů T-Touch Connect Solar je 27 460 korun. Za mě je tato cena za takto krásné, komfortní a kvalitní hodinky s dokonalým zpracováním a celkově vysoce prémiovými materiály navíc s tzv. chytrým potenciálem, nebo chcete-li chytrými funkcemi, naprosto v pořádku. 

Ovšem ve srovnání s typickými chytrými hodinkami, jako jsou iWatch Series 9 (11 000 Kč), nebo Galaxy Watch 6 (5 500 Kč) je cena těchto Tissotů samozřejmě vysoká. Ale nezapomeňte na to, že naše Tissoty a typické chytré hodinky, to jsou dva naprosto rozdílné světy. Jak dobře budou fungovat jakékoli chytré hodinky za 10 let (a to nemluvíme o životnosti jejich baterie a použitých materiálech)? Nejspíše už budou adekvátně aktualizacím a novým funkcím nefunkční. Ale Tissot T-Touch Connect Solar prostě budou svému majiteli sloužit dál a skvěle. I tak ovšem zvažte, jaké jsou pro vás při výběru hodinek, jejich nejdůležitější aspekty.  

S těmito hodinkami jsme byli v průběhu jejich testování vysoce spokojení, a proto si je dovolím s klidným svědomím doporučit. Navíc vypadají výborně nejen spolu se sportovním či outdoorovým oblečením, ale uděláte s nimi na rozdíl od chytrých hodinek parádu i třeba na jednání v obleku. 

i

Hodinky Tissot T-Touch Connect Solar přehledně:

 • Původ: Švýcarsko
 • Vodotěsnost: 100 m
 • Hmotnost: 92 g
 • Pohon: Solární
 • Akumulátor: ANO
 • Strojek: ETA E32.001
 • Přesnost: chod ±15 s/měsíc, stopky 1/100 sek.
 • Rozměr pouzdra: 47,5 mm
 • Délka pouzdra (lug-to-lug): 56 mm
 • Výška pouzdra: 15,3 mm
 • Materiál pouzdra: titan a keramika
 • Materiál sklíčka: Safír
 • Ciferník: kombinovaný
 • Materiál řemínku: silikon
 • Šířka řemínku: 23 mm
 • Funkce: budík, datum, duální čas/GMT, kompas, podsvícení, stopky, den v týdnu, bluetooth, výškoměr, barometr, krokoměr, smart funkce 
 • Luminiscence: Ručičky a indexy SuperLuminova

Cena: 27 460 Kč

Zakoupeno: Helveti.cz

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články