Jak spolehlivé jsou domácí antigenní testy na covid?

Pandemie COVIDu-19 už pro nás vlastně není ničím překvapivým, naučili jsme se s ní žít.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Roušky a respirátory se pro nás staly normální záležitostí, když nás bolí v krku nebo máme rýmu, automaticky jdeme na test, případně si pořídíme domácí antigenní test. Pochopili jsme, že respirátory chrání lépe než roušky. Umíme si také vybrat kvalitní respirátor, před těmi čínskými upřednostňujeme respirátory FFP2. Rozlišujeme ale také kvalitu testů?

Jak je to s domácími testy?

Chcete-li si být 100% jistí, je nutné objednat se na PCR test. Ten je nejspolehlivější, dokáže virus zachytit nejlépe, a hlavně je provedený zdravotníkem, který umí spolehlivě odebrat vzorek. U domácího testu je totiž problém i v tom, že mnohdy nejste schopní si sami správně vzít vzorek.

Domácí antigenní testy by měly být pouze nouzovou záležitostí. Fungují totiž zejména na začátku onemocnění, když máte výrazné příznaky. Jestliže vám vyjde domácí test pozitivní, šance, že jste negativní, je skutečně malá. Avšak pokud vyjde negativní, nemáte úplnou jistotu, zda tomu tak skutečně je.

Domácí antigenní testy jsou vhodné pro lidi s příznaky

Máte příznaky, které poukazují na covid, a chcete si onemocnění potvrdit? Pak je domácí test dobrou volbou. Jinak byste se měli spolehnout spíše na metodu PCR. Pamatujte, že na základě negativního výsledku domácího testu byste se neměli uklidnit a s radostí se vydat na hromadnou akci, i když kašlete a bolí vás v krku.

Chcete-li ke koronaviru přistupovat zodpovědně, spolehněte se na očkování, dobrý respirátor, dodržování odstupu od ostatních, časté dezinfikování rukou. Obzvlášť nyní přes zimu je důležité tato opatření dodržovat, protože COVIDu-19 se v chladných měsících daří výrazně lépe. Nenechte ho zvítězit a nepodceňujte prevenci. Vhodné je taktéž doplňovat vitamin D a posilovat organismus. A když už budete mít podezření na nákazu, objednat se na PCR test.

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Tomáš Vaculík
Autor článku

Tomáš Vaculík

Zobrazit další články