Glukometr jako nepostradatelný pomocník každého diabetika

Cukrovka je celoživotní onemocnění, které se projevuje zvýšenou hladinou cukru neboli glukózy v krvi. Smutnou zprávou je, že se počet diabetiků v České republice rok od roku zvyšuje, a to o 5-6 %.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Glukometr je tak nezbytnou pomůckou, jež je určena k domácímu měření glykemie. Aby byly výsledky co nejpřesnější, je třeba přístroj pečlivě vybírat.

Na správných výsledcích záleží

Na jejich základě si cukrovkář poté aplikuje adekvátní hodnotu inzulinu. Dnešní glukometry jsou v porovnání s těmi původními, které se začaly vyrábět v 80. letech, mnohem menší, skladnější a jednodušší na ovládání. Na trhu se můžeme setkat se 2 základními typy přístrojů. Jsou to fotometrické a elektrochemické glukometry. První varianta využívá k měření enzymatickou reakci, při níž dojde ke změně intenzity barvy na testovacím proužku. Ve druhém případě glukometr zkoumá biochemickou reakci, jež je tvořena elektrickým proudem. Tato metoda se řadí v současnosti k nejpoužívanější.

Věnujte pozornost odchylce

Certifikovaná odchylka měření je stanovena na 0,8 mmol/l. Tento parametr je pro vás při výběru glukometru důležitý. Obloukem se vyhněte přístrojům, které odchylku měření neuvádí. Glukometr by měl umět určit správný výsledek i z velmi malého množství krve. Dále se zaměřte na co nejjednodušší ovládání, a to nejlépe jediným tlačítkem. Funkcí, kterou oceníte, je automatické zapnutí přístroje po vložení proužku. Zjistěte si rovněž, zda je ke glukometru dodáván podrobný a zároveň srozumitelný manuál.

Praktické funkce, jež se budou hodit

Glukometry vybírejte s velkým displejem, čímž zvýšíte komfort užívání hlavně starším osobám. Velmi vhodná je funkce ukládání výsledků, kdy si můžeme zkontrolovat vývoj hladiny glukózy v krvi. Pro slabozraké je tu možnost sdělení výsledků mluveným slovem.

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
Nošení kvalitních respirátorů je dnes nezbytností
Události247.cz
Slovenská vláda se přepočítala. Zavedla loterii, pak lockdown, ale očkovací centra jsou úplně prázdná
ArmádníZpravodaj.cz
Nejtragičtější místa bojů na světě. Zde se odehrávaly ty nejhorší bitvy v celé vojenské historii
adbz.cz
Jak bez námahy a přesto precizně vyčistit vánoční ozdoby, světýlka a umělý stromek. Navraťte letos Vánocům jejich lesk