Největší podmořská erupce na světě zrodila vulkán velikosti mrakodrapu. Jde o jedinečný exemplář, uvádí seismologové

V roce 2018 se odehrála největší exploze podvodního aktivního vulkánu. A během ní vzniklo miminko – další sopka, která má podle nové studie velikost mrakodrapu.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Vulkán vysoký 820 metrů objevili vědci v západní části Indického oceánu a nálezu předcházela vlna zemětřesení. Ta seismology zarazila, protože se otřesy vyskytovaly v regionech, které jsou normálně velmi klidné. Následně sesbírali geologické údaje včetně hlubinných průzkumů oblasti z roku 2019. Tým si pak uvědomil, že mají co dělat s novým podvodním vulkánem, podrobnosti uvádí Nathalie Feuillet.

Sopečné miminko sající z hlubin

Nová sopka je 1.5krát vyšší než Světové obchodní centrum. Krom zajímavého procesu zrodu je také napojena na nejhlubší zásoby magmatu, na jaké dosud seismologové narazili. Tento rezervoár se totiž nachází asi 55 kilometrů pod povrchem, uvádí Nathelie, geovědkyně z univerzity v Paříži. „Je to poprvé v dějinách vulkanologie, kdy vidíme takhle hluboký rezervoár, který je u samotné základny zemské litosféry.“

iZdroj fotografie: Se souhlasem Eric Jacques

Litosféra je vnější skořepinou planety, která zahrnuje horní plášť a zemskou kůru. Malý ostrov Mayotte mezi Madagaskarem a Mozambikem zasáhlo mezi květnem 2018 a 2021 více jak 11 000 detektovatelných zemětřesení. Nejsilnější mělo 5.9 stupně, ale objevilo se i mnoho velmi slabých otřesů, které pocházely opravdu z hlubin. Nebyla cítit na povrchu, ale seismologové je na počítačích zachytili. Právě tyto otřesy jsou spojené s vulkány.

Náhlá aktivita bez viditelného důvodu

Právě tento nečekaný příliv otřesů byl překvapivý, protože poblíž Mayotter se něco otřáslo naposledy v roce 1972. A poslední sopečný projev se v nedaleké laguně odehrál přes 4 000 lety. V červenci 2018 si vědci uvědomili, že ostrov se posouvá na východ a to tempem asi 20 centimetrů za rok – což prozradila data GPS. V té době tam existovaly jen asi 3 GPS stanice, takže badatelé přidali celý globální satelitní systém.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Anne Lemoine

Další a delší pozorování místních geologických změn bylo ohromující. Detektory na zemi i v hlubinách zachytily mezi únorem a květnem 2019 neuvěřitelných 17 000 otřesů. V květnu dostala Feuillet příležitost využít výzkumné plavidlo Marion Dufresne. Tým věděl, že se v moři něco stalo, ale nebyl si jist stavem magmatu, tedy zda zůstalo pod povrchem, nebo se dostalo výš. Věděli, že nejspíš něco najdou, jen nevěděli, co to bude.

Výprava do vodních hlubin

Námaha se vyplatila a seimologové zjistili, že otřesy se koncentrovaly do oblasti asi 10 kilometrů od ostrova. Odehrály se však velmi hluboko, v rozmezí 20 – 50 kilometrů. Radar lodi následně odhalil „něco velkého“, co se nacházelo asi 50 kilometrů od pobřeží. Byla to podvodní sopka připomínající pyramidu o objemu 5 krychlových kilometrů. Tento vulkán byl zcela nový, v roce 2014 tam určitě nebyl, což potvrdila data francouzského námořnictva.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Eric Jacques

Objem vyvrženého materiálu byl 30 – 1000krát větší než jakákoli jiná dosud zachycena podvodní erupce. Navíc to vypadá, že nejde o první výbuch poblíž Mayotte, proudy lávy na jejím území naznačují, že tu v minulosti takové události proběhly. Tým území stále sleduje, protože otřesy se objevují i nadále. Poslední jasné stopy lávy na mořském dně byly seismology zachyceny v lednu letošního roku.

Dostali jste se někdy do blízkosti sopky? Při jaké příležitosti?

Zdroj: LiveScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Zobrazit další články