Tento titánský predátor kraloval prehistorickým mořím. Jde o jednoho z doposud nejpodivnějších objevených tvorů

Šlo o zvláštní stvoření na svou dobu obrovských rozměrů, s několika zabijáckými schopnostmi. Nic, s čím by se chtěl člověk setkat tváří v tvář. Pokud lze mluvit o tváři.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Před pěti sty miliony let byla moře plná stvoření, která by nám připadala jako mimozemská. Dnešní mořský život se od dřívějšího radikálně liší. Jedním z nejpodivnějších tvorů bylo zvíře, které dorůstalo rozměrů asi půl metru. Tvora popsali paleontologové Jean-Bernard Caron a Joseph Moysiuk z Královského ontarijského muzea a pojmenovali jej Titanokorys gainesi. Byl vybaven mocnými spáry a tlamou plnou ostrých zubů, které drtily cokoli, co se k nim dostalo.

Titán pravěkých moří

Ačkoli se nám jeho rozměry zdají dneska úsměvné, ve své době šlo skutečně o titána. Většina mořských živočichů byla veliká jen asi jako lidská dlaň. Titanokorys byl tedy mnohokrát větší než zbytek obyvatel v tehdejších oceánech. Jeho zkameněliny byly nalezeny v národním parku Kootenay v Kanadě. Velikán patří do řádu členovců, kteří se v mořích rozšířili v období kambria, tedy první periody prvohor.

iZdroj fotografie: J.-B. Caron and J. Moysiuk / Creative Commons / CC BY (upraveno)

Tzv. kambrická exploze je momentem prudkého nárůstu vícebuněčných organismů. Objevila se zvířata mnohem větší a komplexnější než jakýkoli předešlý život. Došlo také ke zvýšení objemu kyslíku jak v atmosféře, tak i ve vodě. To dovolilo kolagenu, aby velmi efektivně spojil buňky dohromady. „Už jen velikost tohoto tvora je naprosto ohromující. Jde o jedno z největších zvířat kambria, jaké kdy bylo nalezeno,“ uvádí Jean-Bernard Caron na začátku své studie.

Největší kousek zblízka

Titanokorys má složené oči, které známe z říše hmyzu, a velkou hlavu, jež zabírá celé dvě třetiny jeho délky. Jeho ústa mají tvar ananasu a jsou lemována ostrými zuby. Kromě toho měl k dispozici drápy, kterými mohl zachytávat kořist. Jeho tělo bylo také vybaveno množstvím ploutví pro co nejúčinnější plavání. Krunýř v mnohém připomíná želvu, což naznačuje trávení života na dně moře, kde také hledal svou potravu, například červy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tito zvláštní tvorové měli obrovský vliv na celý ekosystém kambria. Jejich drápy vypadaly jako hrábě a bezpochyby byly velmi efektivní. Cokoli zachytil svými spáry, šlo rovnou do jeho pusy. Zmíněné zkameněliny byly nalezeny v Mramorovém kaňonu, ve kterém už se našlo mnoho jiných pozůstatků právě z této doby. Významným místním nálezem byl živočich, který byl díky tvaru pojmenován po populární vesmírné lodi Millennium Falcon. Chtěli byste takové tvory spatřit naživo?

Zdroj: Archynewsy

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Zobrazit další články