Hmyz vymírá děsivou rychlostí a podle statistik už polovina druhů vyhynula. Co to pro nás znamená a můžeme to zvrátit?

Počet hmyzu každým novým dnem ubývá. Existuje mnoho možností, jak lze životní prostředí a tato nebohá stvoření zachránit.

i Zdroj fotografie: Pxhere
                   

Úbytek hmyzu má dalekosáhlé důsledky pro celý ekosystém. Tato malinká stvoření poskytují potravu mnoha ptákům, obojživelníkům, netopýrům, plazům a nesmíme také zapomenout na jejich užitek v ohledu opylování rostlin. Jejich počet se každým dnem snižuje výhradně kvůli změně klimatu a intenzivní průmyslové a zemědělské výrobě. Ovšem záleží taktéž na částech Země, kde se různé typy hmyzu nachází, jelikož mají odlišné podmínky pro žití.

Počet druhů hmyzu klesá

Klesající počet drobných zvířat vnímáme i na vlastní kůži. Stačí se podívat na přední sklo u auta, není nutné ho ani utírat, natož mýt. Takřka na každém autě jsme kdysi našli mnoho rozmáčknutého a rozmazaného hmyzu. Na jeho zmizení upozornila BBC před 5 lety. V roce 2017 průzkum ve více než 60 chráněných krajinných oblastech v Německu zjistil procentuální úbytek hmyzu. Dle zdejších průzkumů počet klesl za 30 let až o 75 procent.

Znepokojení ve vědeckém světě

Kolaps populace hmyzu vyvolal ve světě všeobecné znepokojení, ale údaje ukazují smíšený obrázek. Dá se říci, že některé druhy hmyzu jsou na kritickém poklesu, zatímco jiné se nezměnily. V nejnovějších studiích výzkumníci shromáždili údaje o rozšíření počtu téměř 20 000 druhů hmyzu. To se týkalo včel, mravenců, motýlů, kobylek a vážek z asi 6 000 různých lokací. Na druhou stranu v místech, kde je síla změny klimatu znát, se počet hmyzu snížil téměř o polovinu. Stejný pokles se nezjistil u nedotčených lokalit a těch, které jsou méně zasaženy změnou klimatu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pečlivé obhospodařování půdy, udržování rozmanitosti rostlin, ochrana přírodních stanovišť, neznečišťování životního prostředí, to vše je nezbytné pro zachování druhů hmyzu. Starání se o planetu Zemi, respekt k přírodě, uvědomění, jak je důležitý hmyz pro prostředí apod. Faktorů je spousta a lidé mají obrovskou váhu v rozhodování o tom, co bude s naší planetou dál.

Kterými způsoby ochraňujete životní prostředí Vy?

Zdroj: Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Proč naše tělo s přibývajícím věkem rozděluje tuk jinak a jak tomu předcházet
Události247.cz
Události247.cz
Šéf NATO nastínil scénář toho, co se stane, pokud Putin sáhne po jaderných zbraních
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Íránský sebevražedný dron Shahed 136 je primitivní, ale levný a obrana proti němu složitá. Ukrajinci mohou použít Gepardy nebo Tungusky
adbz.cz
adbz.cz
Jak levně a efektivně odhlučnit místnost i celý byt. Ideální pro lidi z paneláku –⁠ už žádné otravné zvuky od sousedů