Nejabsurdnější mýty, kterým stále věří víc než 92 % populace: Naivní představa o Polárce, evoluci i blescích

Mýty a pověry existují od počátku historie. S informacemi dostupnými na pár kliků by se však mohlo zdát, že lidé už si budou skutečný stav věcí prostě ověřovat.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Jenže chyba lávky. Dokonce se zdá, že čím víc jsou informace dostupnější, tím větší problém je pro lidi si je vyhledat. V moderní době nabyly na síle hlavně tzv. „vědecké mýty“. To znamená naprosto směšná tvrzení, která jsou opakovaně vydávána za zcela neotřesitelná. Pravda, nepřispěla tomu ani populární kultura, kdy nejen hollywoodské trháky představují mnoho věcí tak, jak se v realitě nikdy odehrát nemohou. Proto jim i v dnešní době věří víc než 92 % populace.

Člověk ve vesmíru zmrzne a jeho krev začne vřít

Lidské tělo a vesmír je téma na samostatnou kapitolu. Prostor vesmíru není ani studený, ani teplý. Absence vzduchu brání přenosu teploty a tělo se tedy nepromění v kostku ledu. Elastický tlak cévních stěn bude udržovat krevní tlak. Za 20 sekund tu ztratíte nedostatkem kyslíku vědomí, zemřete asi za 90 dalších. Jste-li do té doby zachráněni, nejspíš přežijete.

Jasnost Polárky na obloze

Polárka rozhodně není nejjasnější, její svítivost není ani v první desítce. Jen jsme prostě historicky zvyklí ji velmi rychle najít. Nejjasnější hvězda je v našem pohledu Sirius a souhvězdí Velkého psa. Krom toho je Polárka dobře viditelná jen na severní polokouli.

Evoluce je krok dopředu

Evoluce pomocí přirozeného výběru je obvykle vnímána jako nutné vylepšení všech živých organismů. Známe ale mnoho případů, kdy byl důsledkem přesný opak. Například v příliš dobrých podmínkách nemají zvířata potřebu se adaptovat a velmi rychle naopak degradují. Příkladem je vyhynutí ptáka dodo na ostrově Mauricius. Evoluce je adaptace, ne nutně krok vpřed.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pravidlo pěti sekund a jídlo

Toto je opravdová legenda. Dle pravidla pěti vteřin není jídlo spadlé na podlahu závadné, pokud ho zvednete do 5 vteřin. Jenže mikroorganismy nic takového nezajímá, takže se na něj nalepí okamžitě. Míra závisí na vlhkosti a typu nátěru na povrchu.

Temná strana Měsíce

Tento koncept je námětem mnoha filmů, jde ale o naprostý nesmysl. Existuje jen určitá oblast Měsíce, která není ze Země viditelná. Slunce na ni ale nesvítí o nic méně. Odvrácenou stranu jsme poprvé spatřili v roce 1959 a populární mýtus tak padl.

Regenerace nervových buněk

Mozkové buňky prý od určitého věku už jen stagnují nebo umírají. Není tomu ale tak, protože existuje neurogeneze. Tedy proces, kdy z prekurzorových buněk vznikají nové buňky nervové. Neurogeneze však neprobíhá v celé nervové soustavě, jde jen o určité oblasti, v nichž ale vznikají denně nové buňky, které doplňují potřebné oblasti mozku. Tohle se děje po celý lidský život.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Blesk se netrefí dvakrát na stejné místo

Tvrzení, že blesk neudeří dvakrát na to samé místo, je velmi nebezpečná fikce. Hlavně v případě vysokého stromu nebo budovy to vůbec není problém. Stavby nad 500 metrů jsou během bouřek zasaženy 4krát častěji. Po prvním úderu na takové místo je 67% pravděpodobnost, že další úder přijde v okruhu 10–100 metrů v okolí.

Ve vesmíru není gravitace

Gravitační síla působí ve vesmíru naprosto všude. Přinejlepším v dostatečné vzdálenosti velmi zeslábne. Ať už se ale nacházíte kdekoli, vždycky na vás nějaká bude působit. A pokud jí nic nebude stát v cestě, nakonec vás přitáhne ke svému původci. Ani objekty kolem Země „neplavou“, ale stále padají právě díky gravitaci.

Které další vědecké mýty vás napadají?

Zdroj: TechInsider
Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Zobrazit další články