Japonsko získalo přírodním procesem nový ostrov. Zásluhu na tom má nedávná exploze podvodního vulkánu

Japonsko tvoří skoro 7 tisíc ostrovů, což je nejspíš více, než by kdokoli čekal. Teď k tomuto úctyhodnému počtu přibyl ještě jeden další.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Oficiálně se Japonsko skládá z 6 852 ostrovů, jenže podvodní exploze vulkánu Fukutoku-Okanoba momentálně jeden ostrov přidala. Nová pevnina se nachází asi 1 200 kilometrů jižně od Tokia a leží kousek od ostrova Iwo Jima. Ostrov se zjevil už dříve, jenže dva dny trvalo, než si ho všimla místní pobřežní hlídka a usoudila, že je tu něco jinak. Následně byla hlášena mračna páry, která sahala až 15 kilometrů vysoko.

Nový přírůstek do rodiny

Pro zajímavost, 15 kilometrů je horní limit letové hladiny moderních dopravních letadel, než začnou mít problémy. Nakonec dokázali pracovníci hlídky zhruba stanovit tvar nového ostrova, konkrétně půlměsíc. V tuto chvíli je ostrov ještě „miminkem“ a má v průměru jen asi kilometr. Jenže místní meteorologové soudí, že exploze vulkánu stále probíhá. Z toho důvodu tak vydali varování před kouřem a sopečným popelem.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Japan Coast Guard

Očekává se, že nad hladinu oceánu se může nakonec vynořit celý kráter Fukutoku-Okanoba. Pokud se ostrov ukáže jako stabilní změna terénu, bude mít událost nejspíš i geopolitické důsledky. Nachází se blízko nejjižnějších ostrovů Ogasawara nebo řetězu Boninských ostrovů. V závislosti na své konečné velikosti tak může rozšířit území Japonska, které může vznést oficiální nároky. Podle médií je to ale nepravděpodobně, i kdyby ostrov na hladině zůstal.

Otázka trvalosti změny

Ano, je to přesně tak, ostrov se může za nějakou dobu opět ponořit do vln – nebyl by to první případ. Ostatně Japonsko za sebou má v historii několik podobných změn terénu, které se pak zase vrátily do původního stavu. Nové ostrovy tak byly potvrzeny už například v letech 1904, 1914 a 1986, jenže všechny poměrně rychle zase zmizely. Poslední takový „přírůstek“ vydržel pouhé dva měsíce, podíl na tom měly hlavně oceánské vlny a proudy.

iZdroj fotografie: Pixabay

U obou typů událostí – jak vzedmutí pevniny, tak jejího poklesu do vod – často chvíli trvá, než si proměny někdo všimne. Ovšem našly se i ostrovy, které zůstaly natrvalo. Například v roce 2013 vyrostl vulkanický ostrov Niijima tak moc, že se připojil k blízké pevnině. Svět tak dostal dárek v podobě „Snoopyho ostrova“. I když už nějakou dobu nevypadá jako kreslený bígl, ostrov – aktuálně Nishino Shima – je stále na místě a dále roste.

Zdroj: IFLScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Zobrazit další články