Troufnete si na školní test pro žáky 6. třídy? Majorita starších Čechů propadla, s odstupem času si nic nepamatují

Ze školních osnov si toho většina z nás příliš nepamatuje, ačkoli základní školu jsme absolvovali všichni, ta je povinná.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jenže kolik všeobecných znalostí si pamatujete právě ze základní školy? Zvládli byste například učivo 6. ročníku, tedy druhého stupně? Pokud máte odvahu, vyzkoušejte si následující krátký test. Je souborem otázek z přírodopisu, historie i zeměpisu. Zkrátka předmětů, které nejspíš mnoho z vás na základní škole nenávidělo. Jenže je to už údělem školy, že je souborem předmětů, které vás mohou pronásledovat po celý život.

Nejen objevné plavby

Historie je plná významných událostí. A jedno z nejslavnějších jmen je spojeno s objevováním. To vede nevyhnutelně k mořeplavci Kryštofu Kolumbovi. Ten 12. října roku 1492 doplul k ostrovu, který pojmenoval buď a) Borneo, b) San Salvador, c) Sumatra nebo d) Cejlon. U tématu ještě zůstaneme, tentokrát se jedná o první výpravu, která obeplula Zeměkouli. Měla vůdce, kterým byl a) právě Kolumbus, b) James Cook, c) Fernão de Magalhães nebo d) Marco Polo.

iZdroj fotografie: Pixabay

A ještě chvíli zůstaneme u vody. Největší může být jen jeden a v případě zálivů je to buď a) Bengálský, b) Hudsonův, c) Perský nebo d) Velký australský záliv. Kromě moří máme na planetě také jezera, z nichž některá spojují dokonce státy. Které 4 země spojuje Čadské jezero – a) Angolu, Zambii, Namibii a Botswanu, b) Keňu, Ugandu, Somálsko a Etiopii, c) Botswanu, Zimbabwe, Mosambik a JAR, nebo d) Nigérii, Niger, Čad a Kamerun.

Následuje říše rostlinná

Čočka je běžná potravina i příloha jídel. Patří přitom do čeledi a) Brukvovitých, b) Bobovitých, c) Lilkovitých nebo d) Lipnicovitých. Pak zkuste přijít na to, která z následujících rostlin nemá trojčetný květ – a) Růže, b) Tulipán, c) Narcis nebo d) Sněženka. Teď trochu změna, najděte prosím nepravdivou větu: a) Kvasinky jsou mnohobuněčné houby, b) Plíseň hlavičková patří mezi škodlivé plísně, c) Mnoho lupenitých hub je jedovatých, d) Plísně se množí výtrusy.

iZdroj fotografie: Pixabay

Teď něco z říše stromů, konkrétně který jehličnan je chráněný zákonem – a) Smrk sivý, b) Jedle kavkazská, c) Modřín opadavý nebo d) Tis červený. Rozloučíme se něčím z historie našeho vlastního druhu. Z čeledi Hominidů je nejstarším členem a) Australopithecus, b) Homo habilis, c) Homo erectus nebo d) Ramapithecus. Správné řešení je 1) b, 2) c, 3) a, 4) d, 5) b, 6) a, 7) a, 8) d, 9 d. Tak jak jste dopadli, pamatujete si něco ze školních lavic?

Zdroj: Pracovní sešit k učebnici Planeta Země pro 6. a 7. ročník

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Ladislav Podešva
Autor článku

Ladislav Podešva

Zobrazit další články