Pod národním parkem se nachází smrtící supervulkán. Při jeho explozi by uvrhl nejen Česko do doby ledové

Národní park, který doslova sedí na vrcholku supervulkánu. I když je oblast stále aktivní, vědci si nemyslí, že by měl kdykoli brzo explodovat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jenže pokud by k explozi této sopky pod Yellowstonským národním parkem došlo, měla by dopad nejen na celé široké okolí. Popel by totiž zasáhl stovky mil po celé západní polovině Spojených států. Některé ukázky aktivního stavu lze v parku vidět běžně. Například gejzíry typu Old Faithful, které vyráží vzhůru sloupy vody každých několik hodin. Podle odhadů geologů ale exploze supervulkánu nehrozí minimálně v příštích několika tisících letech.

Stále pouhý výhled

Právě kvůli kontinuální geotermální aktivitě je tato oblast stále monitorována ve snaze předvídat možné výkyvy. Podle studie z roku 2017 se však může prostředí od klidu k riziku exploze přesunout velmi rychle. Dokonce mnohem svižněji, než si badatelé původně mysleli. I tak je ale nesmírně náročné odhadnout časový rámec takové události. Obecně si vědci myslí, že výbuch nehrozí během příští tisícovky let.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nabízí se ještě otázka, co je vlastně supervulkán. Tyto útvary jsou definovány jako vulkanická centra, jejichž exploze by zasáhla více než 1000 kilometrů krychlových. Takové se v USA nacházejí dva – Yellowstone a Long Valley v Kanadě. Ten v Yellowstonu se projevil 3krát během posledních 2 milionů let, což vedlo ke vzniku tzv. kalder. Kaldery jsou obrovské krátery o velikosti až několika desítek kilometrů.

Co by exploze znamenala?

Pokud sem plánujete výlet, neměl by vás supervulkán nijak znepokojovat. Pokud by však vybuchl, první projev by bylo mračno popela do vzdálenosti 800 kilometrů. Roztavená láva o teplotě přes 1000 stupňů by kupodivu byla mnohem menším nebezpečím než právě popel. Na zemi by totiž zůstala vrstva žhavého popela o síle asi 10 centimetrů. Ten by spolehlivě poškodil veškerou úrodu v oblasti Středozápadu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Mrak popela by také provázela oblaka plynu v čele s oxidem siřičitým. Ten by způsobil kyselé deště a také ochladil planetu, protože by zastínil sluneční svit. Výbuch tohoto rozsahu by nevyhladil lidskou rasu, ale rozhodně by byl destruktivní minimálně pro celou západní polovinu Ameriky. Je tedy pochopitelné, že právě Yellowstone je terčem neustálého monitoringu. Tak doufejme, že zůstane jen u těch vodních gejzírů.

Zdroj: USGS

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Zobrazit další články