Tušíte, co všechno se děje na Zemi během jediného dne? Tipněte si, kolik udeří blesků, pokácíme stromů či vyrobíme automobilů

Jedno otočení Země kolem vlastní osy trvá necelých 24 hodin, necelých. A za tu dobu se ve všech koutech světa stane obrovská spousta věcí a samotné počty mohou překvapit.

i Zdroj fotografie: Pxhere
                   

Pro některé živočichy je jeden den na Zemi doslova celým životem, zatímco pro další jen zábleskem v jejich dlouhém životním cyklu. Čím je člověk starší, tím více se blíží tomu druhému extrému. A je příznačné, že během každého dne přijde na Zemi 365 000 nových lidí, tedy narodí se tento počet miminek. Spolu s nimi asi 18 milionů lidí oslaví svoje narozeniny a jeden den se pro ně stane zase o kousek kratším životním časem.

Zrození, výroba a láska

Do zemského povrchu udeří po celém světě 8,6 milionu blesků. A teď si představte, že by se to stalo na jednom místě. Každý strom (pokud ho zrovna netrefí blesk) poskytne kyslík dvěma obyvatelům modré planety. Z výrobních linek továren sjede 142 000 nových automobilů. Pokud by parkovaly jeden za druhým, obsadily by celou délku silnice, která vede z Berlína do Stuttgartu. To znamená, že by pokryly vzdálenost 512 kilometrů.

iZdroj fotografie: Pxhere

V Číně lidé na všech polích sklidí neuvěřitelných 510 000 tun rýže a během toho všechna kuřata snesou 190 milionů vajec. Po celém světě dojde k 22 miliardám spláchnutí záchodu, přičemž bude použito tolik vody, že by si v ní polovina světové populace dala koupel. A zatímco se bude 231 milionů lidí oddávat jeden druhému v sexuálních radovánkách, astronauti na ISS uvidí 16 západů a 16 východů Slunce.

Stromy, smích, krysy a chůze

Pro výrobu papírových sáčků bude pokáceno 40 000 stromů, dalších 27 000 padne na výrobu toaletního papíru. Každý člověk na planetě se za jediný den 15krát zasměje, zatímco jeho srdce provede 104 000 úderů. Během té doby si všichni vyděláme 16 dolarů, tedy necelých 400 Kč (samozřejmě průměrně). Protože v nulové gravitaci se prach nechytá na povrchu věcí, ale pluje mnohem více vzduchem, astronauti ve vesmíru si asi 100krát kýchnou.

iZdroj fotografie: Pxhere

A aby bylo možné kýchnout, je potřeba se nadechnout – těch nádechů bude za den asi 23 000. A pojďme se podívat na další čísla: jen v samotném Londýně se denně narodí 93 000 krys, takže po celém světě to je skoro nespočítatelně více. Kvůli ekologickému poškození prostředí vyhyne 150 – 200 různých druhů rostlin, hmyzu, ptáků a savců. A ve svých normálních dnech ujde každý z nás v průměru 8 000 kroků. Zatímco se to bude dít, každý netopýr na světě sní 1 000 kousků hmyzu.

Zlatá rybka, zemětřesení a sprchování

Víte, že zlaté rybky opakovaně zapomínají, že jsou zlatými rybkami? Děje se jim to 28 000krát za den. Po celém světě proběhne 18 000 bouří (proto ta hrozná kvanta blesků) a také 7 naprosto samostatných zemětřesení. Všichni strávíme asi 12 minut ve sprše a naše tělo ztratí a zase obnoví na 50 trilionů buněk. O 8 minut více, tedy 20, strávíme pak v průměru na toaletě. Pokud si tam pravidelně berete mobilní telefon, bude to určitě více.

iZdroj fotografie: Pxhere

Naše vlasy poporostou o 0,35 milimetru a ztratíme jich v průměru 40 – 100 kousků. Za jeden běžný den řekneme asi 48 000 slov. Po celém světě se prodá neuvěřitelných 15 milionů cigaret. A jepice, okřídlený hmyz s původem datovaným až do prvohor, prožije celý svůj život. Dospělí jedinci tohoto druhu mají redukované ústní a trávicí ústrojí a vůbec nepřijímají potravu. Za jeden den se toho na Zemi stihne opravdu hodně.

Co všechno děláte každý den bez ohledu na roční dobu?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články