Španělsko zasáhlo nejsilnější sněžení za 50 let

O tom, že se klima mění, nepochybuje zřejmě nikdo. A že změny se neustále zrychlují, a výkyvy počasí se stávají čím dál více nepředvídatelné, to vše vidíme prakticky v každé roční době a po celé planetě.

i Zdroj obrázku: pixabay.com
                   

Jako poslední zářný příklad nepředvídatelnosti počasí se podívejme na sněžení, které zasáhlo velkou část Španělska. Ano v Pyrenejích je sníh pravidelně každou zimu, ale na jaře roztaje, a vydrží pouze ve vrcholových partiích. Letos v lednu však napadl sníh od Pyrenejí na jih, a jeho přívaly zasáhly větší část země. V Madridu, hlavním městě země napadlo během dvoudenního sněžení více jak 50 cm. Pamětníci, kteří ve zdejším městě žijí více jak 50 let, to zažili podruhé. Vlnu chladného vzduchu, který pronikl od severu, má na svědomí nejspíš rozdělení víru nad Arktidou. Ten vlivem pronikajícího teplého vzduchu zeslábl, a rozdělil na více menších. A mezi nimi pronikl nad celou Evropu velmi studený vzduch, který sebou přinesl i vydatné srážky, v podobě sněhu. 

iZdroj obrázku: pixabay.com
Tolik sněhu v zemi nepamatují

Radost dětem, starost ostatním

Jediní, kdo z bílého nadělení měli radost, byli nejspíš jen děti. Ostatním přibylo díky takové nadílce pár vrásek. Zemědělci, silničáři, ti všichni měli plné ruce práce. Zda takové ochlazení poznamená i sklizeň plodin, jež se ve Španělsku pěstují, a odtud vyvážejí do celého světa, to uvidíme v nejbližší době. Navíc se k silnému sněžení přidal i prudký pokles teplot. Místy byly zaznamenány teploty – 25°C. takové mrazy nebyly ve Španělsku nejméně 20 let. I když takové počasí netrvá dlouho, bouře která ho přinesla, se přesunula dále nad Středozemní moře, a tam se rozpadla. 

iZdroj obrázku: pixabay.com
Pro mnohé jde o velkou kalamitu

Obavy z opakujících se anomálií

I když sníh časem roztaje a oteplí se, neměli bychom podobnou situaci brát na lehkou váhu. Jestli tento jev byl ojedinělý, nebo se v příštích zimách bude objevovat stále častěji, nám ukáže čas. Jisté je však jedno, že klima se mění stále rychleji, a takových abnormalit může přibývat. Všechno to je zásluha nás lidí, protože jsme zákony přírody přestali brát v potaz, a děláme vše pro to, abychom zeměkouli mohli přestat obývat. Na druhou stranu je malým pozitivem to, že tak velké objemy srážek přinesou do krajiny dost vody. To může pomoci hlavně vnitrozemským oblastem Španělska, které se suchem dlouhodobě potýká.  I když to je jen slabá náplast na to, kam změny v klimatu za posledních 50 let dospěly.

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články