Tajemství Pekelné studny v Jemenu odhaleno: Sestoupili do ní první průzkumníci

Mnozí místní věří, že otvor v zemi je věznicí pro džiny a duchy a také branou do podsvětí či pekla. První sestup profesionálů ovšem odhalil něco trochu jiného.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Skupina jeskyňářů z Ománu se stala prvním týmem, který se spustil na dno 112 metrů hluboké šachty přezdívané mnohými „Pekelná studna“. Právě o tomto místě se mnozí místní domnívají, že jde o jeskyni zamořenou zlými džiny nebo také o bránu do podsvětí. Přírodní závrt se oficiálně jmenuje Barhútská studna a její vstup má průměr 30 metrů. Nachází se uprostřed pouště v provincii Al-Mahra ve východním Jemenu, poblíž hranice s Ománem.

První cesta do hlubin

Už dříve se dolů vydali amatérští jeskyňáři, ale dodnes nebylo známo, že by se některý z nich dostal až na dno. Teď se to povedlo profesionálnímu týmu speleologů z Ománského týmu pro průzkum jeskyní (OCET). Využili při tom systém, kdy se osm členů skupiny spustilo na lanech dolů, zatímco zbývající dva zůstali nahoře. Kolem nich se navzdory děsivým pověrám shromáždila neohrožená skupinka místních pozorovatelů. Následný záznam výpravy se pak objevil na BBC.

Důvodem výpravy byla prostá vášeň pro objevování, jak uvedl pro francouzskou tiskovou agenturu AFP Mohammed al-Kindi, profesor geologie na univerzitě v Ománu a také jeden ze členů týmu OCET. Cítili také, že budou mít možnost odhalit něco nového a fantastického a zároveň přinést část historie samotného Jemenu. Podle zprávy našli badatelé vodopády, hady, mrtvoly zvířat, stalagmity a jeskynní perly. Kupodivu se nesetkali s žádným džinem ani pekelnou bránou.

Lokální pověsti

Není přesně známo, kdy ke vzniku Barhútské studny došlo, jde však nejspíš o útvar starý miliony let. Lokální komunita rozšířila postupně mnoho mýtů, aby si její přítomnost i vznik vysvětlila. Mnohé tyto příběhy pracují s džiny, zlými duchy, jejichž přítomnost nese smůlu. Věří se také, že někteří místní se ztratili, protože se ke Studni příliš přiblížili, a že otvor má schopnost lidi vtáhnout dovnitř. Další pak tvrdí, že díra je supervulkánem schopným zničit celou Zemi.

Pro žádnou z uvedených verzí včetně supervulkánu ovšem neexistují jakékoli vědecké podklady. Závrty se často formují díky vzniku prostoru v podloží. Tato jeskyně pak zkrátka dosáhne natolik vysoko, že už není nic, co by její střechu udrželo, a kameny a skály se prostě zřítí. Podobné útvary vznikají především v krasových oblastech, kde se nalézají soubory prvků vzniklých součinností povrchové i podzemní vody. Ta rozpouští horniny a minerály a vytváří tyto komplexy.

Znáte další jeskynní komplexy spojené s různými mýty či pověrami?

Zdroj: LiveScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články