Proč se v létě a zimě posouvá čas? Má to jednoduché a logické vysvětlení

Hlavním účelem pojmu „letní čas“, jak je toto střídání ve většině světa nazváno, je lepší využití denního světla.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Během letních měsíců posouváme hodiny, abychom přesunuli šedesát minut denního světla z rána směrem k večeru. Jednotlivé země mají přitom odlišná data této změny, takže se stačí sklouznout prstem po mapě a uvidíte, jaký vliv má zeměpisná šířka právě na posun času.

Od rovníku směrem k pólům

Jestliže žijete poblíž rovníku, mají den i noc prakticky stejnou délku, tedy 12 hodin. Ale na jiných místech planety je více světla během léta a méně v zimě. Čím blíže jste severnímu nebo jižnímu pólu, tím delší je doba denního světla během léta. Proto není období letního času příliš užitečné v tropech nebo obecně zemích blízko rovníku, takže se tam nepraktikuje.

iZdroj fotografie: Pixabay

Americké ministerstvo dopravy udělalo průzkum napříč Spojenými státy. Ukázalo se, že Američané mají letní čas rádi, protože je tak večer více světla a víc toho udělají. Průzkum z roku 1976 zahrnoval 2,7 milionu civilistů z Nového Walesu v Austrálii a zjistil, že 68 % jich letní čas preferuje. Hlavním důvodem je obliba večerních aktivit. Odůvodnění ušetřením elektřiny za osvětlení je spíše racionalizace tohoto opatření.

Drobné ušetření energie, zato každý den

Některé studie prováděné americkým ministerstvem dopravy v roce 1975 však ukázaly, že letní čas je spojen s ušetřením elektřiny v malém, ovšem pravidelném objemu. Je to přibližně 1 % za den právě proto, že lidé večer méně svítí a používají další spotřebiče. Podobně elektrárny na Novém Zélandu zjistily, že s nástupem letního času klesne denní spotřeba asi o 3,5 %, během prvního týdne se večerní maximum spotřeby obvykle snížilo asi o 5 %.

iZdroj fotografie: Pixabay

Důvodem poklesu spotřeby je přímé spojení energie s časem, kdy jdou lidé spát a kdy vstávají. V průměrné domácnosti bylo 25 % elektřiny použito ke svícení a na provoz malých spotřebičů, jako jsou televize nebo stereo. Značný podíl právě této spotřeby se soustředí na večer, kdy jsou rodiny doma pohromadě. V létě pak lidé, kteří vstávali ještě za tmy, spotřebovali více energie ráno. Ovšem tato spotřeba byla více než vyrovnána večerním ušetřením.

Zdroj: Web Exhibits

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Zobrazit další články