Přírodní klima změnilo Arktidu k nepoznání, vědci bijí na poplach

Globální oteplování zasahuje celý svět. Jedním z nejhůře postižených míst je Arktida. Tato ledová země přichází o svůj charakteristický rys a je jen otázkou času, než nám začne doslova mizet před očima.
i Zdroj fotografie: Freeimages
                   

Neustálé přírodní změny a klimatické podmínky způsobují, že naše krajina se mění k nepoznání. Přicházíme o jedinečné místa a ekosystémy, které se nemusí již nikdy podařit nahradit. Jedním z nejvíce postižených míst je Arktida, které se za posledních patnáct let drasticky proměnila.

Mizející Arktida

Jackie Richter-Menge, vědec z univerzity na Aljašce, přinesl na setkání Americké geofyzikální unie nové a odstrašující poznatky. Například v loňském roce byla za severním polárním kruhem naměřena nejvyšší teplota v historii, tedy 38 °C a led v Beringově moři se zmenšil na největší minimum za 5500 let. Každopádně za největší a nejdiskutovanější problém je označována neustále se zvětšující teplota Arktidy.


iZdroj fotografie: Freeimages

Již v roce 2007 dosáhla vrstva ledu svého minima, které činilo 1,6 milionu čtverečních kilometrů. O pět let později bylo číslo ještě 18 procent nižší a varovalo nás před možnou katastrofou. V roce 2020 naštěstí hodnota ledu „rekordy“ netrhala, přesto se jednalo o jeden z nejhorších výsledků v historii měření.

Velrybám oteplování vyhovuje

Vědce alespoň může těšit fakt, že za posledních patnáct let proběhlo výrazné zlepšení v technice měření. To je nyní provázeno skrze satelit, který provádí gravitační měření v ledu a zjišťuje jeho změny. Stejně tak pozorování umožnuje sledovat život domorodých obyvatel Arktidy a my tak máme možnost nahlédnout do jejich způsobu života.


iZdroj fotografie: Freeimages

Za jediný opravdový pozitivní dopad oteplování Arktidy je považován nárůst počtu velryb. Ty byly v Čukotském, Ochozském nebo Beringově moři loveny po tisících a už to vypadalo, že jejich populace klesne až k nule. Oteplování ale přineslo možnost jejich lepšího pohybu a zároveň i zvýšilo přítomnost planktonu a krilu v mořích. Nenechme se však dobrou zprávou zmást. Je potřeba neustále bojovat proti změně klimatu na Antarktidě, protože nikde na světě není zaznamenán takový nárůst průměrné denní teploty.

Zdroj: Livescience

136 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 389 hlasů
Nahlásit chybu
JakZdravě.cz
Jíst či nejíst syrové houby, to je, oč tu běží. Odborníci mají dvě jasná stanoviska
Události247.cz
Bývalý slovenský premiér Matovič tvrdí, že se na Slovensku v nejbližších dnech začne očkovat vakcínou neschválenou Evropskou lékovou agenturou
ArmádníZpravodaj.cz
Těžký Gustav bylo největší dělo nasazené v boji. Vystřelilo jen párkrát, přesto napáchalo obrovské škody
adbz.cz
Nesmrtelný keř pro líné zahrádkáře, o kterém málokdo ví. Přežije jakékoliv podmínky a sklidí obdiv od všech sousedů