Modely změny klimatu pro následující roky děsí odborníky po celém světě. Ukazují planetu Zemi jako zcela odlišný svět

Mnoho zpráv a rozborů klimatu mluví o dlouhodobých dopadech globálního oteplování, a to až do roku 2100. Stav je pravidelně revidován už od roku 1990 na mezinárodním panelu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nedávno vydaná zpráva pocházející od Organizace spojených národů varuje momentální politiky před rapidním růstem teplot. Do roku 2100 by se měla celá planeta ohřát o velmi rizikových 2,7 stupně Celsia. Následkem bude růst četnosti požárů, bouří, sucha, záplav a tepla obecně. Výrazně se taky změní ekosystémy jak na pevnině, tak i ve vodách. Jenže i když se některé predikce dívají i dál, nejsou součástí materiálů pro rozhodování o změnách.

Jak to bude vypadat po roce 2100?

Výhled do roku 2100 je jistě poučný, ovšem dnes narozeným lidem bude v té době 70 let. Otázkou je tedy, jak bude vypadat svět jejich dětí a vnuků. Zastavíme v tom období oteplování? A pokud ne, jaké další dopady bude mít na planetu? Už jsme byli v historii svědky více revolucí – technologických, politických i kulturních. Pokud nezastavíme dlouhodobý trend, za 500 let budeme ve světě, kde bude hlavní starostí prosté přežití.

iZdroj fotografie: Pixabay

V oblasti amazonských pralesů bude pokračovat a zrychlovat úbytek vegetace, až mohutné porosty zcela zmizí. Terén se přiblíží těm americkým lokalitám, kde jedete pustinou celé hodiny a jednou za čas narazíte na záblesk civilizace. Americký středozápad se adaptuje na tropické podnebí a pěstování olejových palem a dalších využitelných plodin. Pole budou nejspíš kompletně obsluhována drony, lidské aktivity i přítomnosti bude naprosté minimum.

Planeta pro lidi mimozemská

Země té doby bude oku dneška připadat jako zcela cizí svět, i když pro pozdější generace to nejspíš takový skok nebude. Obecným trendem bude adaptace všech oblastí lidské činnosti na postupný vzestup teplot, skafandry pro osobní použití budou nejspíš normou. Stejně tak už zmíněná robotická obsluha zemědělství i dalších aktivit, které vyžadují operace na rozsáhlých územích. I přes podniknutí urgentních kroků tomuto výhledu asi neunikneme.

iZdroj fotografie: Pixabay

Máme tak v zásadě dvě možnosti, které se ovšem budou doplňovat. Ohřevu se nejspíš v nějaké míře nevyhneme, je tedy potřeba se připravit na život ve zcela jiných podmínkách. S tím souvisí pátrání po planetách, na které bychom se v budoucnu mohli dostat. Protože ať se nám to líbí, nebo ne, obleky a technika použité výlučně v kosmu mohou v budoucnu být běžnou potřebou. A ilustrace ze starých děl literatury science fiction budou denní realitou.

Jak bude podle vás vypadat planeta za několik staletí?

Zdroj: IFLScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Zobrazit další články