Objevené starodávné erupce naznačují, že Yellowstonský hotspot může začít slábnout

Planeta Země nás neustále překvapuje svými tajemstvími a záhadami, které jsou mnohdy velmi těžké pochopit. Neustále se na ní věci vyvíjejí nebo zanikají. Příroda je v plném proudu a každou chvíli můžeme být svědky něčeho úžasného.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Například nedávno objevené starodávné erupce z národního parku Yellowstone naznačují, že tamější hotspot začíná slábnou.

Dvě mega velké erupce

Vědci hlásí dvě nově identifikované super erupce, které jsou spojené na trase Yellowstonského hotspotu, včetně toho, který považují za největší a nejkataklyzmatičtější událost této sopečné provincie. Výsledky naznačují, že hotspot, který dnes podporuje slavné gejzíry, bláta, fumaroly a další jevy v tomto národním parku, může ztrácet na své intenzitě.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Yellowstonský národní park je spjatý s mnoha erupcemi

Ztráta erupcí na intenzitě

V celé dlouhé historii planety Země byly sopečné super erupce jedny z nejextrémnějších událostí, které kdy ovlivnily drsný povrch naší planety. Překvapivé je, že i když tyto velké exploze vychrlily obrovské množství materiálu, nejméně 1000krát více, než erupce hory svatá Helena v roce 1980 a mají tak potenciál změny klima naší planety, podle geologických záznamů bylo materiálů poměrně málo. V současné studii, kterou vědci uveřejnili v časopise Geology, je uvedeno, že právě tyto erupce mohou ztrácet na své intenzitě.

Náročný výzkum

Tým vědců použil kombinaci technik, včetně hromadné chemie, magnetických dat a radioizotopických dat ke korelaci sopečných depozit, které jsou rozptýlené po desítkách tisíců čtverečných kilometrů. Vědci zjistili, že vklady, o kterých se dříve domnívali, že patří do více menších erupcí, byly ve skutečnosti kolosální archy sopečného materiálu ze dvou dříve neznámých super erupcí. K těmto super erupcím došlo asi před 9 a 8,7 miliony let.

Mladší erupce by zničila město

Mladší z těchto dvou erupcí je nyní největší zaznamenanou událostí celé vulkanické provincie Snake-River v parku Yellowstone. Na základně nejnovějších seskupení super erupčních velikostí se dodává, že se jedná o jednu z pěti největších erupcí všech dob. Tým, který zahrnuje vědce z Británie a Kalifornie, odhaduje, že tato mladší erupce byla o 30 % větší než její předchůdkyně. Měla devastující lokální i globální následky. Tato erupce, která dostala název Grey´s Landing, smaltovala oblast velikosti New Jersey horkým sopečným sklem. Toto horké sopečné sklo okamžitě sterilizovalo povrch země.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Yellowstonský národní park láká turisty z celého světa

Základem studie byl dlouholetý projekt

Obě nově objevené erupce nastaly během období Miocénu, což je období před 23 až 5,3 miliony let. Studie, díky které byly erupce objeveny a díky které se došlo na to, že hotspot začíná slábnout, navazuje na desetileté příspěvky mnoha vědců. Studie vyrostla z rozsáhlého projektu, který zkoumá produktivitu hlavních kontinentálních vulkanických provincií.

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články