5 nejpravděpodobnějších vědeckých scénářů pro apokalypsu: Svět by prý mohly zlikvidovat i medúzy

Konec světa, apokalypsa, globální katastrofa. Různé názvy pro stejnou potenciální hrozbu, která je v poslední době v médiích velice populární.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Tématem apokalypsy se zdaleka nezabývají jen scénáristé katastrofických snímků. Nad stejnými otázkami si lámou hlavy i badatelé napříč všemi vědními obory. Jednoduše proto, že právě vědomí takových rizik je prvním krokem k možné prevenci jejich uskutečnění. Existují ovšem i méně zřetelné scénáře apokalypsy než útok mimozemských civilizací nebo globální jaderný konflikt.

Rostoucí populace medúz

Podle badatelů z University of British Columbia se jejich populace v některých oblastech zvýšila až o 62 % – hlavně blízko Havajských ostrovů a Antarktidy. Tito žahavci opakovaně poškozují japonské a americké lodě a také elektrárny. Kromě toho kvůli nim také vymírá velké množství rybích druhů. Stejný osud může později potkat tučňáky a velryby, uvedla Dr. Lisa-Anne Gershwinová. Existuje hlavně řada nesmrtelných medúz, prakticky nezničitelných.

Nedostatek zdrojů a rostoucí populace

Vědcům z Harvardu se podařilo zastavit proces stárnutí u myší. Stárnutí je oblastí zájmů mnoha badatelů po celém světě. Někteří z nich dokonce věří, že lidstvo dosáhne nesmrtelnosti během příštích 10 let. Nikdo však moc neuvažuje o následcích skutečného nalezení „léku na smrt“. Nakonec bychom bojovali s vlastními potomky. Už teď má lidstvo v některých částech světa problémy s jídlem, střechou nad hlavou, odpady i pitnou vodou.

Příchod mimozemšťanů

Už více jak 60 let vysíláme signály do vesmíru, je tudíž docela dobře možné, že si naši existenci brzy někdo uvědomí. Tento názor aspoň zastává Dr. Seth Shostak, ostatně sdílel ho i Stephen Hawking. Ten navíc prohlásil, že mimozemšťané nemusí nutně žít na velmi vzdálených planetách a v blízké době mohou obdržet naše signály“. Jejich návštěva u nás může vést k podobnému scénáři jako v případě původních obyvatel Ameriky po příchodu Kolumba.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Bakterie odolné vůči antibiotikům

Už dnes se stává řada kmenů bakterií rezistentními proti mnoha antibiotikům a badatelé tak musí hledat nové formy těchto léčiv. V opačném případě se může jakákoli bakteriální infekce stát snadno smrtelnou. Farmaceutické společnosti vyvíjejí neustále nové léky tohoto typu, což ovšem nepůjde donekonečna. A lékaři už bijí na poplach. Už teď na nás totiž „útočí“ kmeny chorob, které takto léčit nelze. Například kapavka, záškrt, tuberkulosa nebo syfilis.

Lidstvo jako oběť robotů a umělé inteligence

Ano, tuto variantu budou milovat všichni fanoušci Terminátorů či Soudného dne. Právě roboti mohou totiž podle mnoha vědců stát za konečnou zkázou lidstva. Hlavně proto, že drony i roboti mají čím dál větší využití ve válečných konfliktech. Navíc je zapojujeme do stále většího počtu operací, které si potřebujeme usnadnit. Profesor robotiky Noel Sharkey dodává, že „člověk jednou vypustí robota, který se následně rozhodne ho zabít“.

Která možnost vám přijde nejreálnější a proč?

Zdroj: TheScientist

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Zobrazit další články