Nebezpečná schopnost koronaviru zvaná rekombinace. První zachycený hybrid covid-19 udeřil

Koronavirus je velmi rafinovaný nepřítel, o čemž svědčí například jeho schopnost rekombinace a tvorba hybridních virových variant.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Během února spojily dvě varianty koronaviru své genomy a vytvořily tak hybridní verzi viru. Takto rekombinovaný typ byl zachycen na vzorku z Kalifornie. Nález vyústil ve varování o možnosti nové fáze celosvětové pandemie. Jednalo se o hybrid vzniklý spojením vysoce přenosné britské varianty a varianty kalifornské odolné proti některým protilátkám. Hrozbu rekombinace koronaviru není radno podceňovat.

Nebezpečně promíchané karty

Tento rekombinantní vzorek objevili vědci z laboratoře v Los Alamos v Novém Mexiku. Jednalo se o první zachycený hybrid koronaviru během celé pandemie. Ještě v prosinci a lednu prohlásily dvě skupiny vědců nezávisle na sobě, že nezachytily žádné důkazy o proběhnuté rekombinaci, i když se taková možnost vzhledem k dosavadnímu chování koronaviru dlouho předpokládala.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Na rozdíl od běžných mutací, které probíhají jen jako jednotlivé změny genomu a rodí tak nové varianty, rekombinace může znamenat mnohem více mutací najednou. Asi jako byste najednou promíchali dva balíčky karet. I když to většinou nepřinese viru žádné výhody, občas se tak stát může. Rekombinace je velmi významná z hlediska evoluce viru, protože jde o podobný mechanismus, jakým se koronavirus nejspíš zrodil.

Kombinace dvou variant v jedné buňce

Zkoumání tohoto hybridního viru zachytilo jen jednu rekombinaci v genomu mezi tisíci sekvencemi. Rekombinace se u koronavirů obecně objevuje často, protože enzym replikující jejich genetickou informaci je náchylný ke sklouzávání z vlákna RNA, které kopíruje, a pak se k němu zase přidává. Pokud hostitelská buňka obsahuje dvě rozdílné varianty koronaviru, enzym mezi nimi může opakovaně přecházet.

iZdroj fotografie: Pixabay

Díky tomuto přeskakování může dojít k namíchání částí genomů, čímž dojde k vytvoření hybridního viru. Rizikový je v tomto případě člověk, který se nakazí najednou dvěma různými variantami. Dopady rekombinace mohou být závažné především z toho důvodu, že větší změny v genetické informaci mohou vést k výrazně vyšší odolnosti viru či jeho větší nakažlivosti.

Zdroj: New Scientist

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Zobrazit další články