NASA nenašla způsob, jak odvrátit vesmírnou katastrofu. Fiktivní asteroid mířící na jih Čech by znamenal katastrofu až pro šest milionů lidí

Než začnete balit kufry a poptávat letenku na opačnou polokouli, přečtěte si tento článek. Těleso, které ohrožuje naši planetu, je totiž pouze fiktivní.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak vystřižený z legendárních Návštěvníků je scénář NASA, který zkoumá možnosti odvrácení dopadu asteroidu na Zemi. Již sedmá simulace NASA na toto téma byla zahájena v dubnu a trvala několik dní. Předpoklad místa dopadu fiktivního tělesa vědci každý den pokusu aktualizovali a upřesňovali. Ke střetu s asteroidem, který byl dle scénáře objeven 19. dubna, by mělo dojít 20. října letošního roku na jihu Šumavy.

Cesta k informacím

Scénář tedy nastavil velmi krátkou dobu na přípravu a odvrácení fiktivní hrozby. Cílem simulace bylo zjistit, zda je v našich silách v tomto časovém limitu vesmírnou hrozbu odvrátit. Vesmírné těleso o odhadované velikosti od 35 do 700 metrů nacházející se v době objevení ve vzdálenosti 92 milionů kilometrů od povrchu Země by bylo nutno odklonit pomocí vesmírné mise, nebo rozbít za použití jaderných zbraní.

iZdroj fotografie: NASA

Nebylo ale možné určit složení tělesa a úhel jeho dopadu na Zemi, což jsou směrodatná data pro výpočet ničivé síly při nárazu a zároveň potřebné účinnosti zbraní pro jeho zneškodnění. Otázkou bylo, zda by v tak omezeném časovém prostoru bylo vůbec v lidských silách uskutečnit záchranou výpravu do vesmíru. Podle výsledků simulace byl asteroid objeven příliš pozdě, což vylučovalo možnost jeho zničení či odklonění.

Příliš pozdě

Čtvrtý den pokusu, který ale odpovídal čtvrtému měsíci od objevení asteroidu v reálném čase, byla upřesněna velikost tělesa na 140 metrů v průměru. Náraz takového kolosu do naší planety by zasáhl obyvatelstvo na území o perimetru 250 kilometrů od místa dopadu. To by podle hustoty obydlení dané oblasti znamenalo 100 000 až 6 000 000 lidí, které by tato událost nějakým způsobem postihla.

iZdroj fotografie: NASA

Přínos těchto dat spočívá v tom, že se zjistilo, jak velkou oblast a kolik obyvatel je třeba evakuovat. Je to ale v reálném čase dvou měsíců proveditelné? Názor zúčastněných vědců je takový, že pro záchranu velkého množství lidí je čas klíčovým faktorem. Případnou obdobnou vesmírnou hrozbu by tedy bylo nutné odhalit s mnohem větším předstihem. Ke skutečnému dopadu takto velkých asteroidů na Zemi dochází zhruba jednou za 100 let, podobná hrozba tak není nereálná.

Zdroj: Pakistan Christian TV

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Zobrazit další články