Sonar zachytil záhadné 6 metrů dlouhé stvoření. Vypadá to na obrovský průlom v pátrání po Lochnesce

Mýty a příběhy o říčních nebo jezerních monstrech se zdaleka netýkají jen nejslavnější vodní plochy v tomto oboru. Neznámí tvorové se skrývají po celém světě.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Skotská „Nessie“ neboli Lochneska je nepochybně nejslavnějším záhadným vodním tvorem světa. Hned v závěsu je pak had v thajském Mekongu. Tyto pověsti se ale neomezují na jednu zemi či kontinent, existují po celém světě. Jedním z nich bylo i monstrum z vermontského Champlainova jezera v USA. A teď to dokonce vypadá, že byla tato příšera zachycena sonarem. Bude se jednat o průlom ve zkoumání v oboru kryptozoologie?

Staré fotografie a nové sonarové záznamy

Místní obyvatelé věří, že monstrum přezdívané „Champ“ se podobá skotské Nessie. Má jít o hada s velmi dlouhým krkem, který v jezeře přebývá už hodně dlouhou dobu. A jak oni, tak různé badatelské skupiny se snaží najít důkazy pro doložení jeho existence. Jedno z tvrzení pochází už z 5. července roku 1977. Opírá se o fotografii Sandry Manci, která se měla s Champem setkat i s celou rodinou. Není jediná, kdo toto prohlašuje.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tvrdila to i tajemná zooložka Katy Elizabeth. Ta 10. září objevila důkazy o existenci něčeho, co mělo mít délku až 6 metrů. Z její iniciativy vznikla skupina nazvaná Champ Search, která ji měla v hledání vodního tvora podpořit. Sonarový záznam má být nejnovějším důkazem. A mohlo by se zdát, že půjde o obrovský průlom. Nikoli jen v případě Champa z Vermontu, ale dost možná i všech dalších kryptidů, tedy údajných, zatím neprokázaných tvorů.

Co by tam dole mohlo být tak velkého?

Její loď, Kelpie II., disponuje celou řadou technických vychytávek, které při „lovu“ mytického tvora pomáhají. Samozřejmě nechybí sonar, který detekuje podvodní objekty pomocí vysokofrekvenčních zvukových vln. Z jeho dat je patrné, jak se objekt o délce skoro 6 metrů pohybuje v hloubce asi 12 metrů. K pohybu používal něco, co vypadalo jako ploutev. Katy pak záznamy porovnala s jinými údaji, například pohybu jeseterů či velryb.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Rozdíly v pohybech a velikostech jsou patrné na videu. Už dříve zachytila Katy ze sonaru něco podobného, tento záznam byl ale mnohem jasnější. Ani sonarové pátrání ale není 100% důkazem, že jde o mytického Champa. Otázkou však je, kolik zvířat o těchto rozměrech by mohlo žít pod hladinou jezera. Katy Elizabeth patří mezi tzv. mytické zoology, kteří zkoumají mytická nebo vyhynulá zvířata. O jejich současné existenci se vedou mnohé diskuse.

Obor s pofidérní pověstí, ale mnoha profesionály

Celý obor tohoto bádání se jmenuje kryptozoologie – z řeckého kryptos, tedy skrytý. O tvorech, kteří jsou jeho náplní, neexistují nezvratné důkazy. Jejich existenci však naznačují zprávy domorodců, pozorování minulých i současných cestovatelů a další prameny. Mnozí klasičtí zoologové ovšem kryptozoologii jako vědu neuznávají. Podle dalších jde dokonce o pseudovědu. Na druhé straně je ale mnoho kryptozoologů profesionálními zoology.

Za zakladatele oboru je obecně považován francouzský zoolog Bernard Heuvelmans. Jeho kniha z roku 1955 Na stopě ignorovaných zvířat totiž veřejnost upozornila na mnohé zoologické záhady světa. V roce 1982 pak vznikla International Society of Cryptozoology. Během roku vydávala několik publikací, které mapovaly záhadné tvory naší planety. Po 6 letech existence ale z finančních důvodů svou činnost ukončila.

Jaká další mytická zvířata vás napadají?

Zdroj: ChampSearch
Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Zobrazit další články