Kostarika jde příkladem celému světu aneb jak překonat krizi odlesňování a stát se mistrem v udržitelnosti životního prostředí

Kostarika zvrátila odlesňovací trend a stala se environmentálním příkladem, od kterého se může postupy péče učit zbytek světa. Jak se jí to povedlo?

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Na Kostarice přestali kácet lesy a dokonce je obnovují, což není jediný ohled, díky kterému se tato oblast stala doslova modelem a příkladem co do péče o životní prostředí. A to nejspíš pro jakoukoli část světa. Pedro Garcia je jeden z mnoha farmářů, kteří se zúčastnili iniciativy na obnovu Kostarických lesů. Sám hospodaří na svých sedmi hektarech v severovýchodní části Kostariky, konkrétně Sarapiqui, po více jak 36 let.

Proměna pustiny v přírodní ráj

Výsledkem jeho snah bylo, že se region proměnil z holé pastviny pro dobytek v hustě zalesněné útočiště pro divokou zvěř. Teď je domovem stovek druhů od lenochodů po jedovaté žáby. Garcia také pěstuje mnohé plodiny jako pepřovník a organické ananasy. Zatímco si zbytek světa začíná stále více uvědomovat klimatickou krizi a důležitost lesních porostů v bitvě s klimatickými efekty, Kostarika je vedoucím příkladem přerodu.

iZdroj fotografie: Unsplash

Ve 40. letech bylo území pokryté deštnými pralesy, ovšem s příchodem dřevorubců byla většina území vyčištěna kvůli zemědělství a živobytí. Není zcela jasné, kolik půdy bylo ztraceno, ale do roku 1987 bylo nejspíš ztraceno něco mezi třetinou a polovinou lesního pokrytí. Následně musela zasáhnout místní vláda, aby nekontrolovatelná devastace skončila. Roku 1996 se stalo trestným jakékoli poražení stromu neschválené úředníky.

Světla výjimka v pustých tropech

Dneska je skoro 60 % země opět zalesněno a krajina se stala opět domovem pro nejméně půl milionu rostlinných a zvířecích druhů. Stav krajiny dosažený touto zemí je jasným rozdílem oproti dalším tropickým lokalitám, kde kácení lesů pokračuje stále větším tempem. Podle dat z univerzity v Marylandu ztratily v roce 2019 tropické oblasti skoro 12 milionů hektarů, což je tempo 30 fotbalových hřišť za minutu.

iZdroj fotografie: Unsplash

Skoro třetina tohoto ztraceného území se navíc týká skutečně starých pralesů. Úspěch Kostariky byl ekonomickou otázkou, konkrétně kombinace zákazu těžby dřeva a přestavení finanční pobídky pro farmáře za ochranu prostředí. Místní autority se naučily, že ekonomická stimulace je cestou k srdci. Lidé se rádi starají o přírodu, pokud to pro ně znamená taky nějaký příjem. Tvrdá pravda spojuje přátelství k prostředí a finanční pobídky.

Zdroj: Earth

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Zobrazit další články