Kostarika jde příkladem celému světu aneb jak překonat krizi odlesňování a stát se mistrem v udržitelnosti životního prostředí

Kostarika zvrátila odlesňovací trend a stala se environmentálním příkladem, od kterého se může postupy péče učit zbytek světa. Jak se jí to povedlo?

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Na Kostarice přestali kácet lesy a dokonce je obnovují, což není jediný ohled, díky kterému se tato oblast stala doslova modelem a příkladem co do péče o životní prostředí. A to nejspíš pro jakoukoli část světa. Pedro Garcia je jeden z mnoha farmářů, kteří se zúčastnili iniciativy na obnovu Kostarických lesů. Sám hospodaří na svých sedmi hektarech v severovýchodní části Kostariky, konkrétně Sarapiqui, po více jak 36 let.

Proměna pustiny v přírodní ráj

Výsledkem jeho snah bylo, že se region proměnil z holé pastviny pro dobytek v hustě zalesněné útočiště pro divokou zvěř. Teď je domovem stovek druhů od lenochodů po jedovaté žáby. Garcia také pěstuje mnohé plodiny jako pepřovník a organické ananasy. Zatímco si zbytek světa začíná stále více uvědomovat klimatickou krizi a důležitost lesních porostů v bitvě s klimatickými efekty, Kostarika je vedoucím příkladem přerodu.

iZdroj fotografie: Unsplash

Ve 40. letech bylo území pokryté deštnými pralesy, ovšem s příchodem dřevorubců byla většina území vyčištěna kvůli zemědělství a živobytí. Není zcela jasné, kolik půdy bylo ztraceno, ale do roku 1987 bylo nejspíš ztraceno něco mezi třetinou a polovinou lesního pokrytí. Následně musela zasáhnout místní vláda, aby nekontrolovatelná devastace skončila. Roku 1996 se stalo trestným jakékoli poražení stromu neschválené úředníky.

Světla výjimka v pustých tropech

Dneska je skoro 60 % země opět zalesněno a krajina se stala opět domovem pro nejméně půl milionu rostlinných a zvířecích druhů. Stav krajiny dosažený touto zemí je jasným rozdílem oproti dalším tropickým lokalitám, kde kácení lesů pokračuje stále větším tempem. Podle dat z univerzity v Marylandu ztratily v roce 2019 tropické oblasti skoro 12 milionů hektarů, což je tempo 30 fotbalových hřišť za minutu.

iZdroj fotografie: Unsplash

Skoro třetina tohoto ztraceného území se navíc týká skutečně starých pralesů. Úspěch Kostariky byl ekonomickou otázkou, konkrétně kombinace zákazu těžby dřeva a přestavení finanční pobídky pro farmáře za ochranu prostředí. Místní autority se naučily, že ekonomická stimulace je cestou k srdci. Lidé se rádi starají o přírodu, pokud to pro ně znamená taky nějaký příjem. Tvrdá pravda spojuje přátelství k prostředí a finanční pobídky.

Zdroj: Earth

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
Události247.cz
Události247.cz
,,Hrozba jaderného konfliktu nepominula. Naopak se zvýšila,“ říká exprezident Ruska Medveděv
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa
adbz.cz
adbz.cz
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu