Takový bude konec století: Planeta se ohřeje, nesnesitelné horko a průměrná teplota 29 °C

Vědci odhalili, jak bude vypadat konec tohoto století. Planeta se ohřeje, bude nesnesitelné horko a průměrná teplota až 29 °C. Spousta lidí přijde o svůj domov.

konec století i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Dopady klimatických změn se většinou vyjadřují v penězích, což však přináší vážné etické problémy. Pojďme se tedy nyní zaměřit na dopady klimatických změn z lidského pohledu, a jak může oteplování planety ovlivnit životy běžných lidí. Už dnes existují oblasti, které jsou na hranici životu bezpečné průměrné roční teploty. V těchto oblastech dnes žije zhruba 9 % populace. Než nastane konec století, planeta se oteplí natolik, že se tyto hraniční oblasti rozšíří a ovlivní život zhruba čtvrtiny světové populace.

Konec století přinese výrazné oteplení

Vědci předpokládají, že do roku 2100 se planeta o teplí o další zrhuba 2,7 stupně Celsia. To znamená, že v některých oblastech dojde k nárůstu průměrné roční teploty na 29 stupnů Celsia. Tato teplota představuje kritickou hranici, kdy se daná oblast stane pro lidi neobyvatelnou. Díky tomu může dojít k masivní migraci obyvatel, kteří z teplých částí Země budou prchat do chladnějších končin. Konec století tak bude pro více než čtvrtinu světové populace znamenat těžký boj o přežití.

Další z alarmujících důkazů, že globální oteplování je zásadní problém. Tentokrát na základě dat z oceánů
konec století
iZdroj fotografie: Depositephotos
Průměrné roční teploty přesahující 29 °C znamenají pro lidi zásadní problém.

Zasažené oblasti se vylidní

Tento velmi reálný scénář se týká především oblastí dnešní Indie, Indonésie, Filipín a Pákistánu. Dnes tyto oblasti dohromady obývá téměř miliarda lidí, jejichž počet se může do konce století ještě zvýšit. Všechny tyto lidi dožene konec století k vážným životním rozhodnutím. Vědci určili, že průměrná roční teplota přesahující 29 stupňů Celsia přináší zásadní rizika pro lidský život.

V takto extrémních vedrech se nedají pěstovat běžné plodiny, takže bude ve zmíněných oblastech hrozit hladomor. Navíc dojde k poklesu efektivity práce, jelikož lidé nedokáží v takových teplotách dlouhodobě podávat potřebné výkony. Dojde ke kolapsu ekonomiky a rapidně vzroste úmrtnost.

Globální oteplování může mít pro společnost fatální důsledky. Jak historie ukazuje, kolaps starověkých společností je těsně spjat s klimatickými změnami
konec století
iZdroj fotografie: Depositephotos
Kvůli teplejšímu klimatu nebude možné dál pěstovat zemědělské plodiny.

Jedná se o globální problém

Ačkoliv se může zdát, že se podobné problémy týkají pouze zasažených oblastí, opak je pravdou. Zasažené oblasti se stanou neobyvatelnými a zdejší obyvatelé budou migrovat do chladnějších oblastí. V tomto případě se může jednat o více než miliardu lidí, kteří budou potřebovat místo k bydlení, příděl jídla a další sociální jistoty. Konec století tak přinese vyspělým státům nové výzvy a novou zodpovědnost, se kterou si budou muset poradit.

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články