Kdy nám dojde ropa? Dopad bude tvrdší, než si vůbec dokážeme představit. Změní se chod celého světa

Fosilní pozůstatky organického života staré miliony let, které dobýváme z nitra planety, nám naši existenci masivně usnadňují.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Produkty z ropy lijeme denně do aut, politici se nad nimi hádají v debatách a národy vedou o černé zlato neustálé války. Nemluvě samozřejmě o jejich nezanedbatelné roli v procesu globálního oteplování planety. Nechme ale na chvíli politiku politikou a podívejme se na celou tuto problematiku čistě technicky. To nás vede k jednoduché otázce: Jak to bude probíhat, když budeme i nadále využívat ropu? Dojdou nám někdy její zásoby, které těžíme už tak dlouho?

Složitá odpověď na jednoduchou otázku

První problematickou částí je, že přes veškerý pokrok v technice skenování a těžby pořád nevíme, kolik ropy Země vlastně skrývá. Ropa má mnoho podob, víme o řadě zásob i o technicky obnovitelných zdrojích. Jenže i tak nejsme schopni přesně stanovit, kolik se jí pod povrchem vlastně nachází. Jasnější okolností je to, že celkové budoucí zásoby závisí logicky na naší průběžné spotřebě a také technologické úrovni.

iZdroj fotografie: Pixabay

I auta jezdící na naftu se stávají efektivnější a postupující elektrifikace této oblasti napomáhá ještě víc. Podle statistik z roku 2019 dosáhly prokazatelné zásoby ropy na světě objemu 1 733,9 miliard barelů s roční spotřebou 35,9 miliard barelů. Jednoduchá matematika pak ukazuje, že pokud zásoby neporostou a spotřeba bude stejná, vyčerpáme je za 48 let. To by znamenalo, že světová ropa dojde v roce 2067.

Oblast, která je stále v pohybu

A tady se dostáváme k dalším nejasnostem. Prokázané rezervy ukazují totiž jen ropu, která se dá teoreticky vytěžit s aktuálním stavem technologie a již hotové infrastruktury. Jde tedy vlastně jen o vrcholek ledovce. Technologie tady totiž hraje obrovskou roli a určuje, co považujeme za prokázané zásoby. S každým dalším pokrokem se totiž obvykle dostaneme k dalším zásobám, stejně jako obvykle objevíme další rezervy.

Existuje ještě jedna varianta, a tou je pokles poptávky. Celý svět totiž směruje k diverzifikaci energetických zdrojů a udržitelné ekonomice této oblasti. Otázky na samotné zásoby ropy tak mohou v budoucnu ztratit na aktuálnosti. Místo nich může vyvstat otázka, zda v budoucnu ropu vůbec chceme a za jakou cenu. Technologicky bude možné ropu nejspíš vždycky nějak vytěžit, otázkou je, nakolik se v budoucnu její dobývání vyplatí.

Zdroj: DiscoverMagazine

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Zobrazit další články