Jakmile se hurikán dostane nad pevninu, zásadně změní své chování a stane se děsivějším

S postupující změnou klimatu k teplejšímu podnebí se mění i povaha hurikánů a jsou schopny ničit a vířit více ve vnitrozemí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Hurikán Harvey se dostal na pevninu v Texasu během 25. Srpna 2017 a vydržel na tomto místě celé čtyři dny, kdy přinášel prudké deště napříč regionem. Nové výzkumy naznačují, že nedávné hurikány slábnou mnohem pomaleji poté, co se dostanou z moře na pevninu, než tomu bylo při stejných případech před 50 lety. A nejspíš to má na svědomí posun klimatických podmínek, který ovlivnil i tyto silné větry.

Silnější hurikány a teplejší oceány

Atlantské hurikány slábnou po přechodu z vody na pevninu pomaleji než před 50 lety, za což může i teplejší voda oceánů, která je cestou „napájí“ a dává jim tak větší výdrž poté, co vodní zdroj zmizí. Díky tomu se tyto bouře, které dosud zasahovaly hlavně pobřežní území, dostávají stále více do vnitrozemí, což potvrzují mnohá vědecká pozorování. Teplejší oceánská voda jim také dodává na intenzitě.

iZdroj fotografie: Unsplash

Hurikány udrží více vlhkosti, což v důsledku znamená prakticky neutuchající déšť, také se pohybují pomaleji, takže jakékoli území, přes které přechází, zasáhnou mnohem důkladněji. Všechny tyto faktory zvyšují ničivost dopadu takové pohromy na jakoukoli zasaženou oblast. Jakmile se taková bouře dostane na pevninu, její energie se začne rozptylovat. Jenže tato úleva přichází stále později, než tomu bylo v minulosti.

Podrobné sledování 24 hodin po přechodu

Vědci podrobně sledovali chování a intenzitu historických hurikánu v Atlantiku během prvních 24 hodin poté, co ztratí bouře vodní podklad a dostane se nad pevninu. V roce 1967 klesla intenzita takové bouře obvykle o 76 % během prvního dne nad pevninou. V roce 2018 činil pokles za stejnou dobu pouze 52 %. Podle badatelů je zde jasná spojitost s rostoucí teplotou vodní hladiny v Mexickém zálivu a západním Karibiku.

iZdroj fotografie: Pixabay

Je to z toho důvodu, že intenzivní větry cyklón se živí vlhkostí a teplem, které seberou z teplé vody, a teplý vzduch také pobere více vlhkosti. Takže jakmile dojde k ohřevu oceánu, nejen, že přidají více vlhkosti a hurikán je tak mnohem deštivější. Přidají také teplo, které pak funguje v bouři jako přenosný motor dovolující hurikánu mnohem delší napájení, i když přijde o původní zdroj, kterým je právě vodní plocha.

Zdroj: Livescience

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Zobrazit další články