Dokonce i zastánci odpovědnějšího způsobu života šetrného k životnímu prostředí často neví, o čem je vlastně „udržitelnost“. Aneb TOP mýty o udržitelnosti životního prostředí

Udržitelnost je bezpochyby žhavé téma, které bere velmi vážně jak hodně firem, tak spotřebitelů. Týká se ho však také mnoho nepravd a polopravd.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Udržitelný život je jednou z manter poslední doby. Na toto téma existuje nespočet článků, přednášek, kurzů, návodů a kdoví čeho ještě. Ovšem stejnou měrou se s ním pojí mnoho nepravd, polopravd, mýtů a silně zavádějících informací, které je třeba nějak pojmout, zpracovat a správně vyhodnotit. Proto se dnes podíváme na ty hlavní, které se opakují nejčastěji.

Luxusní zboží a uhlíková stopa

Hodně lidí nepovažuje nákup luxusních produktů za udržitelný nákup, v čemž možná hraje roli vnímání okázalosti jako protikladu k etice nebo zeleným hodnotám. A je to v zásadě pochopitelné. Lidé si také mohou říct, že drahé zboží se tolik nevyužije. Nicméně větší finanční síla umožňuje producentům zvyšovat tlak na volbu surovin a způsob výroby. To často zahrnuje zkušené lokální výrobce, kteří se postarají o skutečně kvalitní produkt – který vám vydrží klidně po generace.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nulové emise a podobné formulace jsou jistě všem známé slogany provázející právě snahu o udržitelnost. Dokonce si dnes můžete koupit „emisní odpustky“. Jenomže nějakou uhlíkovou stopu za sebou zanechává každá činnost a to, že pak vysadíte někde sad stromů, může být vedlejší. Je to spíše forma zelené propagandy a nátlaku než reálný boj s fenoménem globálního oteplování.

Náročnost udržitelnosti

V naší spotřebě hraje cena klíčovou roli a ano, prvotní vstup do udržitelného způsobu života s sebou přináší zvýšené náklady, protože takové produkty jsou obvykle dražší. Jenže většina se jich dá použít znova, navíc šetříte za obaly, a tím pádem za odpad. Otázka plastového odpadu má pak tři základní prvky – redukci, opětovné použití a recyklaci. V první řadě je však třeba omezit jejich používání, hlavně to jednorázové, které je nejhorším použitím plastů obecně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jedním z hlavních argumentů proti tomuto trendu je, že jednotlivec stejně nic nezmění. Jenže u jednotlivce začíná všechno, protože každý z nás je tou částečkou mravenčí práce, která ukazuje příklad ostatním a může je inspirovat ke stejnému chování. A v dnešní digitální době, s obrovským dosahem sociálních sítí, se prakticky nenajde člověk, který by neměl nějaký vliv na své okolí. Každá cesta začíná prvním krokem.

Zdroj: Scientific American

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
Události247.cz
Události247.cz
,,Hrozba jaderného konfliktu nepominula. Naopak se zvýšila,“ říká exprezident Ruska Medveděv
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa
adbz.cz
adbz.cz
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu