V Číně byl nalezen tunel vedoucí až do podsvětí. Co bylo na jeho dně, zarazilo i zkušené badatele

Naše planeta skrývá ve svých útrobách obrovské množství neuvěřitelných věcí. O mnoha z nich víme, ale stokrát víc jich nejspíš ještě čeká na své objevení.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Badatelé všeho druhu i prostí dobrodruzi tak mají stále co dělat. Nový prapodivný úkaz nalezený v Číně tuto skutečnost jen potvrzuje. Na jihu země poblíž okresu Lei narazili totiž vědci na neuvěřitelnou propadlinu. Jedná se přitom o asi 30. trychtýř či tunel tohoto typu, který se v Číně objevil. Tyto poruchy se většinou nazývají krasové, ovšem tentokrát badatele zarazila jak její velikost, tak také obsah. Na konci totiž našli prales.

Obrovské podzemní prostory

Ten byl velký, čile prosperoval, a především byl naprosto nedotčený. Prastaré stromy zde dosahují výšky až 40 metrů a stínomilné rostliny mají výšku dospělého člověka. Velikost objeveného trychtýře je na délku 306 metrů, hloubka 192 metrů a šířka 150 metrů. Celkový objem tohoto krasového propadu je ovšem více jak 5 milionů metrů krychlových. V jeho stěnách byly navíc nalezeny tři obrovské vchody.

Čínským průzkumníkům trvalo několik hodin jen to, než se po lanech dostali na samotné dno trychtýře. Už teď se ovšem plánuje budoucí rozsáhlý průzkum místní fauny i flóry. Tyto krasové poruchy jsou vyvolány nejrůznějšími, avšak zcela přirozenými faktory, které mají na Zemi přímý i nepřímý dopad. Jde například o velká sucha, přeháňky, bouře a různé bahenní proudy. Nějaký vliv může mít nepochybně i činnost člověka, většinou však ne drastický.

Prales jako původní stav

Prales je odborně synonymum pro primární či původní les. V běžném pojetí se jím ovšem rozumí lesní porost, který nebyl dosud nijak ovlivněn lidskou činností. Druhová skladba v něm plně odpovídá poměrům stanoviště, tedy přirozenému vývoji. Jako pralesy lze ovšem vnímat i lesy, do nichž člověk sice zasáhl, jeho činnost však nebyla natolik výrazná, aby prales vykolejila z jeho vlastního směřování. Stopy tak dávno nejsou patrné.

Použití termínu prales je ovšem tradičně vžité pro popis mnoha porostů, které rostou nerušeně, ovšem člověk do nich pravidelně zasahoval. Důvody lze pochopit – turistická atraktivita či regionální patriotismus – a je velmi obtížné tento návyk odbourat. Přísná definice pralesu vyžaduje nulové ovlivnění člověkem. Problém je, že dle takových parametrů už na celé planetě žádný reálný prales neexistuje, protože lidstvo zasáhlo už všude.

Který z našich pralesů máte nejraději?

Zdroj: ScienceDirect

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Zobrazit další články