Čína se oficiálně stala nejbohatší zemí celé planety. Měl by její rapidní a nezastavitelný růst zbytek světa děsit?

Spojené státy přišly o svůj titul nejbohatší velmoci, Čína se tak může honosit titulem nejbohatšího národa na Zemi. Její hodnota za 20 let vzrostla přímo raketově.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Hodnota země, která činila ještě v roce 2000 „jen“ 7 trilionů dolarů, už se v loňském roce (2020) dostala na hodnotu 120 trilionů. Ve stejnou dobu se Spojené státy pohybují na hladině 90 trilionů dolarů, což je oproti Číně značný rozdíl. Její závod na vrchol světového žebříčku nejbohatších států masivně přispěl k vzrůstu celosvětového bohatství ze 156 trilionů dolarů na 514 trilionů. K tomuto nárůstu došlo prakticky ve stejném období.

Zrychlení ekonomického tempa

Ekonomové i další experti jsou vesměs toho názoru, že národní růst Číny byl masivně podpořen tím, že se stala členem Světové obchodní organizace (WTO). Tento mezivládní spolek totiž reguluje formu a míru obchodování mezi jednotlivými státy. Země z tohoto členství mohou velmi profitovat, protože jim spolek pomáhá v tvorbě pravidel pro mezinárodní obchod a taky na nich vymáhá rozvoj moderního trhu.

iZdroj fotografie: Pxhere

Ačkoli jde bezpochyby o velké vítězství, není rozhodně sdílené celou zemí. Podle odhadů jsou více jak dvě třetiny tohoto bohatství v rukách asi 10 % nejbohatších domácností. Stejný poměr pak platí i pro USA, které se v celosvětovém žebříčku národního bohatství stále drží na druhé příčce. Přestože je tedy rozdíl mezi Státy a Čínou znatelný, neznamená to, že by západní velmoc přestala zasahovat do globální hry a nacházela se v nějaké propasti.

Čína a její budoucnost

Rostoucí ekonomická síla Číny je něco, co bude potřeba bedlivě sledovat také během následujících let. Jakmile se totiž začne ekonomický růst po pandemické krizi vracet do zdravějších kolejí a vzorců, může mnoho dosud stabilních národů potkat finanční kolaps. Nechvalně proslulá finanční krize USA z roku 2008 byla spuštěna rozpadem domácí ekonomiky a tuto zranitelnost velmi dobře předvedla.

iZdroj fotografie: Pxhere

Za růst čínské prosperity jsou přitom částečně odpovědné právě rostoucí ceny nemovitostí. Experti by tedy měli pečlivě pohlížet na horizont a hledat podobné úkazy. Doba ozdravení ekonomiky je ovšem otázkou. Přibývající mutace koronaviru stále vyžadují restrikce a omezení a přímé zbavení se hrozby neznamená konec krizové situace. Teprve se skutečným vyrovnáním se s touto chorobou se začnou věci vracet do „původních“ kolejí.

Sledujete celosvětové ekonomické nebo jiné žebříčky?

Zdroj: IFLScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Zobrazit další články