Blížící se konec světa: Rakouský fyzik tvrdí, že nás čeká v pátek 13. listopadu 2026

Lidstvo se už od nepaměti snaží určit přesné datum, kdy nastane konec světa. Podle výpočtů rakouského fyzika k němu dojde už 13. listopadu 2026. Příčinou bude přelidnění.

konec světa i Zdroj fotografie: Conrad Poirier / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Konec světa měl podle různých předpovědí nastat v historii už několikrát. Všichni jsme ale důkazem, že žádná z těchto předpovědí nebyla přesná. Poslední konec světa nás měl potkat 21. prosince 2012 podle předpovědi starověké mayské civilizace. Dnes už víme, že se jednalo o špatnou interpretaci mayského kalendáře. Další soudný den by měl však nastat už za dva roky. Podle rakouského fyzika nastane v pátek 13. listopadu 2026.

Konec světa podle Heinze von Foerstera

Heinz von Foerster byl uznávaný rakouský vědec, který po druhé světové válce působil na institucích v Americe. Zajímal se především o oblast informatiky a umělé inteligence, často kombinoval fyziku s filozofií a jeho předním zájmem byla kybernetika. Všechny tyto obory zájmu nakonec vědce přivedou k určení osudného dne lidstva. V 60. letech minulého století si ještě všichni živě pamatují hrůzy druhé světové války a síla atomových zbraní je stále doslova hmatatelná.

Stejně jako dnes i tehdy lidstvo předpokládalo, že konec světa způsobí některá z těchto příčin – další světová válka, jaderný konflikt, fatální změny klimatu nebo dopad mimozemského tělesa. Foerster byl první, který vyjádřil jinou, poměrně neotřelou myšlenku. Konec světa nastane kvůli přelidnění!

konec světa iZdroj fotografie: U.S. Navy photo by Photographer’s Mate 2nd Class Elizabeth A. Edwards / Creative Commons / CC BY-SA
Konec světa způsobí přelidnění

Hrozba rostoucí populace

Od té doby se touto myšlenkou zabývalo několik dalších vědců. Podobné úvahy se však objevují i v literárních dílech nebo filmech. Podobné obavy jsou určitě na místě. V roce 1960, když Heinz von Foerster svou teorii poprvé vyjádřil, žily na Zemi necelé 3 miliardy lidí. Dnes čítá celkový počet obyvatel planety více než 8 miliard lidí. To je téměř trojnásobné navýšení populace za pouhých šest dekád.

Pokud by se lidstvo tímto tempem rozmnožovalo dál, začne na Zemi docházet obyvatelné místo a hlavním problémem bude nedostatek potravy. Rovnice, kterou Heinz na základě svého zkoumání sestavil, vypočítala konec světa z důvodu přelidnění na 13. listopadu 2026.

mayský kalendář

Tajemství mayského kalendáře rozluštěno: V roce 2012 neměl nastat konec světa, nýbrž nový cyklus

Situace se změnila

K tomuto scénáři však s největší pravděpodobností nedojde. V posledních letech se začínají misky lidské civilizace převažovat na druhou stranu. Rozmnožování se v posledních letech naopak zpomaluje. Podle údajů z OSN by mělo Zemi do roku 2050 obývat 10 miliard lidí a do roku 2100 by měla přibýt „jen“ další miliarda. Následně se očekává ještě větší úbytek porodnosti, a tudíž i pokles populace. Může za to především zvedající se životní úroveň a vzdělanost. Mnoho lidí se dnes dobrovolně rozhodne nemít děti, jiní zase s postupem věku nebo vlivem genetických závad o tuto možnost přichází. Přelidnění tedy konec světa v nejbližší době nejspíš nezpůsobí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články