Podvod 2 sester odstartovala vlnu spiritistických seancí. Pobláznily celý svět a byly oslavovány na každém rohu

Dvě mladé sestry o sobě jednoho dne prohlásily, že dovedou komunikovat se záhrobím. Brzo z nich byly celebrity a naprosto neúmyslně odstartovaly obrovský trend.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

V březnu roku 1848 napadlo dvě mladé sestry z Hydesville v New Yorku něco, co považovaly za dobrý vtip. Maggie Fox a její mladší sestra Katie prohlásily, že s nimi komunikuje duch. Konkrétně tím, že bouchá do zdí a nábytku v domě. Když se jejich matka zeptala, kolik má dětí, ozvaly se správně 4 rány. Jeden ze sousedů si těchto zvuků všimnul taky a rozneslo se, že se u Foxových doma děje něco hodně podivného.

Pubertální žertík, který si začal žít po svém

Obě sestry dělaly zvuky praskáním prstů a kloubů. K této skutečnosti se Maggie přiznala New York Worldu o 40 let později. V té době se už jejich pubertální žertík naprosto vymkl kontrole a dnes dospělé sestry se staly slavnými médii. Sestry Foxovy a jejich seance pomohly roznítit spiritistickou posedlost, která zachvátila celou Evropu i USA. Vše stálo na víře, že je pro lidi možné komunikovat nějakým způsobem se záhrobím, duchy a mrtvými.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Krátce po objevení svých „schopností“ se obě dívky odstěhovaly ke starší sestře Leah do Rochesteru. Když projevy pokračovaly, Leah se rozhodla dodat tomu trochu obchodní stránku,“ říká Nancy Rubin Stuart, autorka knihy The Reluctant Spiritualist: The Life of Maggie Fox. V listopadu 1849 předvedly sestry své síly v Rochester’s Corinthian Hall, a to platícímu davu asi 400 lidí. Začaly o nich psát noviny a představení pokračovala.

Formát, kterého se chopilo mnoho dalších

Hodně lidí je odmítlo jako podvodnice – a někteří dokonce správně odhadli metodiku. Další ovšem věřili, že se skutečně stali svědky spiritistického fenoménu. Zakrátko se objevili další jedinci, kteří se prohlašovali za média a trend se šířil jako požár. Samozřejmě včetně soukromých i veřejných představení a také obchodní stránky věci. Spiritismus odlišuje od náboženství nebo spirituality několik klíčových faktorů, které je třeba vnímat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Seance a další atrakce byly spojeny s výrazným růstem zábavního průmyslu a médii – prostředky – napříč Evropou i Spojenými státy. Lidé v tomto byznysu vytvořili spiritismu vhodné podmínky, zajímavé osvětlení, doprovodné zvuky a další nástroje. Foxovy sestry se staly hvězdami a stejně tak mnoho dalších lidí, kteří se prohlásili za média. Po roce 1850 se stali slavnými například Ira a William Davenportovi, kouzelnická dvojice.

Kouzelníci, lovci a poválečná poptávka

Jejich magická show byla ovšem také napojená na spiritismus, protože za jejich triky měly stát právě duchové a jejich působení. Hodně salónních kouzelníku se od médií a komunikace se záhrobím jasně odlišovalo i distancovalo. Současně s tím odhalovali jejich působení – i Davenportových – jako podvod. Tohle byl později jeden z důvodů proslavení se Harryho Houdiniho. Mistr úniků byl také známým lovcem šarlatánů a médií.

Navzdory všem těmto odhalením a souvisejícím snahám se seance a další praktiky staly během 19. století extrémně populární zábavou i obchodem. V roce 1855 byl počet fanoušků této víry odhadován na 1–11 milionů lidí. Obrovskou popularitu si získala hlavně po Americké občanské válce. Pozůstalí přirozeně toužili po kontaktu s lidmi, kteří při tomto konfliktu zahynuli. Za rozpadem stála ve 20. století kampaň Harryho Houdiniho.

Jaká setkání s nadpřirozenem jste zažili?

Zdroj: History
Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Zobrazit další články