Ve své show nabízeli 1000 dolarů za rozesmátí dívky, která se v životě neusmála: Po letech se zjistilo, že měla ochrnutý obličej

Estrády bývaly nesmírně populární zábavou, při které se lidé mohli odreagovat a zasmát. Podobné show z velké části zmizely s příchodem radia a televize.

i Zdroj fotografie: Byron Company / Creative Commons / Public Domain
                   

Jednou z nejpopulárnějších zábav New Yorku přelomu 19. a 20. století byly různé estrády se zábavnými čísly od komiků přes tanečnice až po kouzelníky. Tím asi nejznámějším byl Victoria Theatre, na jehož vrcholu bylo venkovní poloestrádní jeviště Hammerstein’s Roof Garden. Jednou z jeho největších atrakcí se na začátku století nakonec stala žena, které se přezdívalo Sober Sue. Jejím největším uměním bylo, že se nesmála ani těm nejlepším vtipům největších hvězd oboru.

Rozesmějte dívku za pohádkovou odměnu

Dívka měla začít vystupovat na pódiu někdy v létě roku 1907. Od tehdejšího provozovatele Willieho Hammersteina to byl vynikající marketingový tah. Nabídl totiž doslova pohádkovou odměnu 1 000 dolarů, což dnes jde o ekvivalent více než 30 tisíc dolarů (706 tisíc korun) tomu, kdo Sober Sue rozesměje. Nejdříve se o to snažili diváci z publika. Vyprávěli jí příběhy, vtipy nebo se snažili o různé scénky, ale tvář dívky se ani nehnula.

Když se tato výzva stala známou, začali se o to pokoušet ti nejlepší komici té doby. Přicházeli do estrádního domu a předváděli před dívkou to nejlepší, co měli na repertoáru. Ale opět marně. Podle dostupných informací za to, že takto odolávala snahám profesionálních bavičů, měla dívka týdně dostávat 20 dolarů, což byla na to doku velmi slušná mzda. Zisk majitele divadla byl ještě lepší. Komici za výstupy nic nedostávali, sami se snažili vyhrát a získat vypsanou odměnu. No a diváci se jejich výstupy skvěle bavili a platili vstupné.

Svaly neovládala kvůli vzácné nemoci

Nakonec se ale provalilo, co vše za číslem stojí. Jednalo se o prachsprostý podvod, ve kterém byla Sober Sue zneužita. Dívka podle všeho trpěla Moebiovým syndromem, což je vzácné neurologické onemocnění postihující obličejové svalstvo. Lidé, kteří jím trpí, nejsou schopni ovládat své obličejové svalstvo. Znamenalo to, že komici se mohli snažit sebevíc a dívce se mohly jejich scénky zdát směšné a ve skutečnosti se smála. Ale jen vnitřně, v obličeji úsměvem, kterého jsou schopni lidští jedinci, toho prostě schopna nebyla.

Komici údajně byli na Hammersteina velice naštvaní a většina z nich mu podvod, kterého se na nich dopustil, již nikdy neodpustila. Victoria Theatre fungoval jen do roku 1914, kdy Willie Hammerstein zemřel a jeho nástupci nebyli schopni provoz udržet. O rok později byla budova zbořena. O Sober Sue se toho příliš neví. Předpokládá se, že její skutečné jméno bylo Susan Kelly. Existuje fotografie, které je vydávána za její. Zda je na ní opravdu ona není tak zcela jisté.

Jak byste nejlépe rozesmáli nějakého chladného člověka?

Zdroj: BoredPanda
Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články