72 dnů utrpení: Havárii letadla v Andách přežilo 16 lidí, museli se však uchýlit ke kanibalismu

Příběh o zázraku v Andách může příběh působit jako zcela nereálná událost. Nicméně Zázrak v Andách není pouhým výmyslem.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Havárie letadla, po které se někteří z cestujících museli uchýlit ke kanibalismu, se skutečně odehrála. Před padesáti lety se část týmu uruguayských ragbistů dokázala přežít pád letadla a následně strávila přes dva měsíce v mrazivé pustině bez jídla. Jejich přežití bylo možné díky odolnosti, odvaze a bohužel i kanibalismu. 

Pád letadla

Tým Old Christian Club cestoval z Uruguaye na zápas do Chile s 45 pasažéry na palubě, zahrnující posádku, hráče a jejich rodinné příslušníky. Špatné počasí zapříčinilo následnou chybu pilota, který narazil do hory. Letadlo přišlo o křídla, až se nakonec rozlomilo. Zadní část byla zcela zničena, ale pasažéři v přední části letadla měli obrovské štěstí. Trup sklouzl z hory, nenarazil do žádné překážky a zastavil se až o ledovec pokrytý sněhem. Nando Parrado, tehdy jednadvacetiletý hráč, přišel o matku a sestru. Sám byl několik dní v bezvědomí. 

Dny plné bezmoci

Když po pár dnech objevili hráči zadní část letadla a našli baterie do rádia, slyšeli zdrcující zprávu: pátrání bylo zastaveno. Záchranáři hledali na nesprávných místech, a bílé trosky nebyly ve sněhu vidět. Nikdo nevěřil, že by někdo z pasažérů mohl přežít. Přesto po deseti dnech od havárie přežilo 29 lidí. Bez jídla byli nuceni přijmout neobvyklé rozhodnutí – přežít za cenu lidského masa. „Udělali jsme pakt, že kdokoliv z nás zemře, dá ostatním své tělo k dispozici. Ať se aspoň jeden z nás odtamtud dostane a může říct naším rodinám, jak je milujeme,“ líčil Parrado. 

iZdroj fotografie: Wunabbis / Creative Commons / CC BY-SA

Přežilo jich 16

V dalších týdnech zemřelo dalších třináct lidí – někteří na následky zranění, jiné pohřbila lavina. Situace byla stále beznadějnější a většina přeživších pochopila, že v troskách letadla jen čekají na smrt. Nando Parrado a Robert Canessa, spoluhráč a student medicíny, se vydali na klíčovou výpravu pro pomoc. Přes velehory, bez jídla a výbavy, překonali přibližně 120 kilometrů za deset dní. Na úpatí hory narazili na chilského pastevce, který kontaktoval záchranáře. Pro dalších čtrnáct přeživších byl vyslán vrtulník. Po dlouhých 72 dnech, dne 23. prosince, byla jejich výprava úspěšná. „Ragby nás zachránilo. Díky němu jsme měli disciplínu, výdrž a fungovali jsme jako jeden tým,“ sdělil Parrado. 

Od ztroskotání letadla do jejich záchrany zhubl Nando Parrado 44 kilogramů. V roce 2006 američtí horolezci zrekonstruovali trasu jejich cesty z místa havárie. Shodli se, že nechápou, jak mohli Parrado a Canessa v roce 1972 přežít.

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články