Záhadné římské mince zobrazují vládce Sponsiana. Nikdo o něm nikdy neslyšel, ale podle všeho jsou mince pravé

Archeologie má mnoho záhad a mince zobrazující římského vládce byly přes 300 let považované za padělky. Podle nejnovějších průzkumů jsou ale autentické.

i Zdroj fotografie: Uživatel Furfur / Creative Commons / CC BY
                   

Když byl v roce 1713 v oblasti Transylvánie objevený poklad z římských mincí, světlo světa spatřila jedna záhada čekající staletí na rozřešení. V pokladu byly mince s vyobrazením známých římských císařů Gorgiana III. a Filipa Araba, ale také další s vyobrazením někoho jménem Sponsianus. Osoby, o níž neexistovala a neexistuje v historických záznamech jediná zmínka. Mince se nakonec rozptýlily do několika sbírek, ale odborníci měli dlouhou dobu jasno – jedná se o padělky.

Římské mince se padělají již staletí

Nebylo by to nic výjimečného. Mince z římského období jsou cenným sběratelských předmětem již několik století, a proto se je mnozí lidé pokoušeli padělat a pak je udat jako pravé. Různými metodami se snažili vzbudit dojem, že mince jsou skoro 2 tisíce let staré. Problém je, že většinou se padělají mince, jejichž originály a na nich zobrazení vládci jsou známí, aby vypadaly co nejvíce autenticky. Což ale v tomto případě rozhodně neplatilo.

Čtveřice mincí se nachází i v muzeu v Glasgow a vědci z místní a jedné z londýnských univerzit se je rozhodli v roce 2022 pečlivě prozkoumat. Použili při tom například ultrafialové světlo a elektronický mikroskop. Zjistili, že na mincích jsou mikroškrábance svědčící o jejich častém používání a podle vědců by je nebylo možné vytvořit při procesu padělání. I vzorky zeminy z mincí naznačují, že musely být pohřbeny řadu století.

Složení kovu ale příliš neodpovídá

Zjistili ale i řadu odlišností od běžných římských mincí. Nalezené totiž obsahují příměsi stříbra nebo mědi, zatímco římské mince bývají čistě zlaté. Je samozřejmě možné, že se sem jiné kovy dostaly nedostatečným vyčištěním rudy, případně zlata nebylo při jejich výrobě dost. Ale přes všechny odpovědi zůstává jedna nevyřešená otázka. Kdo vlastně záhadný Sponsianus byl? Na mince se totiž dostávaly podobizny císařů a někdy místních vládců.

Historikové předpokládají, že to byl nejspíše místní vládce a uzurpátor v Panonii nebo Dacii působící zde kolem let 240 až 260. Existují jisté záznamy o vzpourách v Panonii kolem roku 240. Naopak o zhruba 20 let později byla Dacie odříznuta od říše. Není proto vyloučeno, že se místní velitel Sponsianus za podpory zdejších dvou legií nechal korunovat císařem a pokusil se zajistit regionu stabilní vládu a bezpečnost. Každopádně záhada kolem jeho osoby stále čeká na objasnění, což se třeba nikdy nemusí podařit.

Kdo podle vás byl Sponsianus?

Zdroj: Journals
Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články