Masakr, kterému šlo zabránit: Tower Sniper připravil během 96 minut o život 14 lidí

Zabil svou matku a manželku, následně vyšplhal na univerzitní věž a začal střílet. Masový vrah Charles Whitman připravil o život 16 lidí.

Charles Whitman i Zdroj fotografie: Victor9876 a University of Texas / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Charles Whitman byl velmi inteligentním jedincem a v mládí se projevoval jako vzorný student. Jeho rodinné prostředí však nebylo zrovna ideální, jelikož jeho otec trpěl alkoholismem a během svých opileckých chvilek projevoval značnou agresi. Každý nepříznivý výsledek ve školních výkonech Whitmana byl tvrdě potrestán. Přesto, až na tuto negativní stránku, bylo v Charlesově životopisu málo náznaků, které by nasvědčovaly jeho budoucímu konání. Nikdo nečekal, že se z něj stane muž, který bezdůvodně zavraždí svou vlastní matku, manželku a poté započne palbu do lidí ze věže texaské univerzity. 

Zkušenosti získal v armádě

Whitman se narodil v roce 1941 a v dětství byl aktivním skautem. Po dosažení plnoletosti se přidal k mariňákům, kde se naučil vynikajícím střeleckým dovednostem, včetně odstřelování. Dovednosti získané v armádě hráli bez pochyb v brutálním masakru velkou roli. Strávil čas na základně Guantanamo Bay, ale v roce 1961 opustil službu a začal studovat na texaské univerzitě v Austinu. Tam v roce 1962 potkal svou budoucí manželku. Jeho studijní výsledky se však začaly zhoršovat, a armáda ho nakonec povolala zpět. Dostal místo na americké vojenské základně v Severní Karolíně, kde se začal dopouštět menších přestupků. 

V té době začal Whitman projevovat známky duševních problémů, jako byly deprese a vztek. V roce 1966 začal trpět silnými bolestmi hlavy a jeho stav se zhoršoval. 

Masakr, kterému se dalo předejít

Brzy na to začal Whitman navštěvovat psychologa, kterému dokonce popsal své nekontrolovatelné vzplanutí hněvu a myšlenky na střelbu z věže. Po první návštěvě se však už neobjevil a lékař to nepovažoval za naléhavý problém. Whitmanův plán o masakru úplně ignoroval. Dne 31. července 1966 napsal Whitman dopisy, ve kterých popsal své psychické problémy a svou touhu vyšplhat na věž a začít střílet na lidi. Následně navštívil svou matku, pobodal ji a zastřelil. Poté zavraždil i svou manželku a na místech činů nechal dopisy pro několik lidí. Dalšího dne, 1. srpna 1966, odjel k texaské univerzitní věži, ve které zastřelil 3 lidi a následně na vrcholku věže začal odstřelovat lidi pod sebou. 

iZdroj fotografie: Ronald Perryman / Creative Commons / CC BY-SA

S nikým neměl slitování

Výsledkem jeho šíleného činu bylo celkem 16 mrtvých (včetně manželky a matky) a 31 zraněných. Po 96 minutách neutuchajícího řádění byl Whitman zastřelen policií. Příčiny jeho brutálního činu nejsou dodnes známé. Pitva jeho těla odhalila přítomnost nádoru na mozku, který by mohl hrát roli v jeho neschopnosti kontrolovat své emoce a jednání. Whitman byl pohřben s vojenskými poctami jako vysloužilý veterán. Jeho rakev dokonce zdobila americká vlajka.

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články