Zmizení královny Kleopatry, „drakové pouště“ nebo Atlantida: 7 největších záhad, které archeology a vědce trápí dodnes

Planeta Země nám stále odkrývá nová překvapení, současně je však svět plný záhad. Mnoho věcí z historie má kolem sebe doslova mystickou auru.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Člověk vyslal sondy na další planety Sluneční soustavy, rozebral atom a popsal lidskou DNA. Moderní doba proniká do mikrosvěta a operuje s makrosvětem. Na druhé straně ovšem historie lidstva nabízí solidní zásobu událostí nebo věcí, které jakémukoli pokusu o rozluštění jejich podstaty úspěšně odolávají. Následující přehled uvádí magické sedmero toho, co je stále mimo dosah moderní vědy, bez ohledu na její ostatní úspěchy.

Legendární ztracená Atlantida

První zmínku o bájném státě máme z roku 360 před Kristem. Toto město popsal ve svém dialogu Kritias Platón, jeden z nejvýznamnějších filosofů starověku. Tajemná říše byla velkou námořní velmocí, před více jak 10 000 lety však její prosperitu ukončila katastrofa. Při ní se celé ostrovní království potopilo na dno moře. Pokud věříte všem následujícím odhalením, našli nejrůznější lidé Atlantidu u Baham, na pobřeží Řecka, kousek od Kuby, případně i v Japonsku.

Pokud ovšem existovala, archeologové se o její pravé poloze přou dodnes.

Hrobka Kleopatry

Kleopatra VII. byla poslední panovníci starověké dynastie Ptolemaiovců, která vládla v letech 205–30 před Kristem Egyptu. Panuje o ní mnoho legend, hlavně stran krásy a intelektu. Přes znalosti o jejím životě však dodnes nevíme, kde je pohřbena. S Markem Antoniem spáchala sebevraždu, když její bývalý spojenec Octavianus Augustus porazil v roce 31 před Kristem Antoniovu flotilu. Byli pohřbeni spolu, nevíme ovšem, kde odpočívají věčným spánkem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kamenné koule z Kostariky

Obří kamenné koule cca z roku 600 jsou údajně památkou předkolumbovské civilizace. Většina je z gabra, horniny tvořené roztaveným magmatem. Podle spekulací jde o astronomické nástroje, podle dalších výkladů ukazují cestu k významným lokalitám. Po dobytí Španěly ale lidé národa Chidcha zmizeli a s nimi i smysl těchto koulí.

Pouštní „draci“

Jde o nízké zídky, které protínají Izrael, Egypt i Jordánsko. Od té doby, co je počátkem 20. století objevili piloti, už vědce jen matou. Řetěz čar je dlouhý 64 km, badatelé mu říkají „kite“ a pochází z roku 300 před Kristem. Přesný účel není dosud znám, mohlo se jednat o pasti na zvířata.

Turínské plátno

Jedna z nejslavnějších záhad světa, údajné pohřební plátno Krista. Poprvé ho v roce 1353 doložila katolická církev, legenda však sahá mnohem hlouběji. Plátno ukazuje stopy krve a také otisk těla. Dle pověstí se rubáš dostal z Judey (jižní Palestina) do Edessy v Turecku a pak do Konstantinopole. Po vyplenění křižáky byl odvezen do Atén, kde se nacházel až do roku 1225. Datování však určilo jeho původ do let 1260–1390 našeho letopočtu, je to nejspíš padělek.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Měděný svitek

Byl nalezen roku 1952 u Mrtvého moře a dle odhadů vypráví o obrovském pokladu ze zlata a stříbra. Našel se vedle dalších textů na pergamenu a pochází z let 50–100 n. l. Dle badatelů byl v jeskyních ukryt před římskými vojáky.

Voynichův rukopis

Nejzáhadnější kniha světa neznámého autora se jmenuje podle starožitníka Voyniche a nachází se ve sbírkách Yale University. Ilustrace ukazují neznámé rostliny i podivné létající stroje a text odolal veškerým dosavadním snahám o dešifrování. Podle někoho jde o renesanční podvod, jiní tvrdí, že písmo teprve čeká na „rozlousknutí“.

Která ze zmíněných záhad vás fascinuje nejvíc?

Zdroj: Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Zobrazit další články