Krása počátkem 20. století znamenala i použití velmi rizikových prostředků. Ujal by se dobový ideál i v dnešních dnech?

Ve Spojeném království je začátek 20. století tzv. eduardovským obdobím podle vlády krále Eduarda VII. Tehdejší krása ovšem stála na nebezpečných látkách.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Roky 1901 – 1910 zrodily mnoho vynálezů, které používáme dodnes. Ženy ovšem ve stejné době používaly pro dosažení ideálního vzhledu například silně olovnaté krémy na pokožku nebo rulík zlomocný. Tyto prostředky sloužily například k rozšíření očních zorniček a bledší pokožce. Ideálu krásy tehdy dosáhly mnohé ženy, které obdivovaly doslova davy. Uplatnila by se stejná vizáž i dnes, nebo jde již o překonané vzory, které nezaujmou?

Operetní herečka a zpěvačka

Lily Elsie žila v letech 1886 – 1962 a proslavila se hlavně operetou Veselá vdova z dílny Franze Lehára. Uměleckou kariéru zahájila již v dětském věku a přelom století se u ní nesl ve znamení velmi úspěšných komedií. Veselá vdova z roku 1907 byla ovšem jejím vrcholem, po kterém pokračovala se stejnými úspěchy i dál. Po celou dobu své kariéry byla díky kráse terčem obdivu a jednou z nejvíce fotografovaných žen celého eduardovského období.

Gladys Cooper nezačala od dětství, na jeviště se však dostala už během dospívání. Její kariéra na prknech divadel i před filmovou kamerou nebo v televizi trvala víc jak sedmdesát let. Prve se objevila v pantomimě a komediích, před první světovou válkou pronikla i do náročných dramatických rolí a také němého filmu. Kromě herectví zakotvila později také jako manažerka výrazného divadla The Playhouse Theatre, herecké úspěch však sklízela dál.

Nejen Rané období němého filmu

Marie Doro byla americkou herečkou jak divadla, tak i počátečních let němého filmu. Prvně se dostala na Broadway, když si jí coby mladé sboristky všiml impresário Charles Frohman. Ačkoli na ni většinou vyšly jednodušší ženy ve snazších partech, byla Doro velice inteligentní, vtipná a celkově kultivovaná herečka. Filmový průmysl je ovšem vrtkavý a kolikrát je velmi nesnadné se vymanit z jedné zajeté škatulky.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený ~ α yeαr oғ ѕιleɴтѕ ~ (@ayearofsilents)

Aida Overton Walker si vysloužila také přízvisko „Královna cakewalku“. Jednalo se o afroamerickou zpěvačku, herečku a také tanečnici. Vystupovala obvykle ve trojici, kde ji doprovázeli její manžel George Walker a jeho partner Bert Williams. Hostovala také v dalších uměleckých skupinách a krom sólového tance se věnovala též choreografii. Zemřela náhle roku 1914 na selhání ledvin, jen dva měsíce po svém posledním vystoupení.

Sbory a modelky umělců

Evelyn Nesbit se stala velmi populární modelkou umělců a sboristkou, počátkem 20. století se její tvář objevovala prakticky všude. Výskyt nejen v novinách a časopisech, ale i na kalendářích nebo upomínkových předmětech z ní udělal kulturní celebritu. Kariéru nastartovala ve Philadelfii a následně pokračovala do New Yorku. Zde pózovala pro nejzvučnější umělce doby jako Charlese Dana Gibsona, Jamese Carolla Beckwitha nebo Frederica S. Churche.

Ethel Clayton debutovala v roce 1909 krátkým snímkem Justified a rané filmování prokládala hraním na jevišti. Objevovala se především v muzikálech a hudebních recenzích, kupříkladu The Ziegfeld Follies z roku 1911. Díky těmto hudebním produkcím vyšel najevo její silný pěvecký talent. Protože byla však herečkou němého filmu, zůstal tento potenciál nevyužit pro filmové plátno. Ve svých malých rolích pokračovala až do ukončení kariéry v roce 1948.

Líbí se vám tyto herečky starých snímků?

Zdroj: TheVintageNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Zobrazit další články