Utrpení ve jménu pokroku: 5 experimentů na lidech, ze kterých hrůzou tuhne krev v žilách

Vědecký pokrok je sice pro lidstvo nesmírně důležitý, ale vědci by se při své práci také měli řídit morálkou. Ne vždy se tak v historii dělo.

i Zdroj fotografie: Uživatel Andrew270 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Lidská historie je plná krutosti a násilí, ale existuje obor lidské činnosti, se kterým si tuto praxi mnozí nikdy nespojují. Je jím věda – vědci bývají považováni za velké autority. Většinou tomu tak bývá, ale přesto se v historii vyskytly osoby, ale i organizace nebo státy, které ve jménu vědy páchaly opravdové zlo. Zde je pět vybraných vědeckých experimentů na lidech, při kterých šla morálka zcela stranou.

Nacistické pokusy v koncentračních táborech

Krutosti, kterých se nacisté dopouštěli na židech ve vyhlazovacích táborech, jsou všeobecně známé. Ale v některých koncentračních táborech zašli němečtí vědci a lékaři dále. Dělali pokusy, které měly pomoci armádě. Lidi například ponořovali do ledové vody s cílem zjistit, jak dlouho vydrží pilot ve studených vodách oceánů. Jiné vystavovali nízkému tlaku a zkoumali vliv výškové nemoci. Oběti i pitvali zaživa. Další oběti byly záměrně zraněny a jejich rány infikovány, aby lékaři přišli na to, jak nejlépe léčit některá válečná poranění.

Jihoafrická armáda chtěla vyléčit homosexualitu

V 70. a 80. letech probíhal v Jihoafrické republice program s názvem Averze, jehož cílem bylo léčit především homosexuální muže, ale i lesbičky. Zdejší odborníci totiž věřili, že jde o o duševní nemoc, kterou lze léčit. Jednou z metod byla šoková terapie, při níž byly gayům ukazovány obrázky nahých mužů. Když začali fantazírovat, následovaly elektrošoky. V programu byla používána i hormonální léčba nebo chemická kastrace. Asi 900 lidí bylo po neúspěšné léčbě bez souhlasu nuceno projít změnou svého pohlaví.

Černochy studovali s neléčeným syfilis

Ve 20. letech začal v USA program léčení černošských obyvatel na venkově, ten se však po velké hospodářské krizi v roce 1932 v alabamském Macon County zvrhl v ohromný podvod. Do programu bylo přijato asi 400 černošských Američanů nakažených syfilis a bylo jim řečeno, že budou léčeni, dostanou jídlo, ubytování a další péči. Ve skutečnosti léčeni nebyli a lékaři naopak studovali vliv nemoci na jejich organizmus. Studie pokračovala až do roku 1972, kdy nikdo z mužů nebyl léčen ani penicilinem poté, co se v druhé polovině 40. let stal běžně dostupným.

iZdroj fotografie: National Archives Atlanta / Public Domain

Japonský program Jednotky 731

Ačkoli bylo již ve 20. letech zakázáno použití biologických zbraní, japonský režim se během 2. světové války intenzivně zabýval jejich vývojem. Na starost ho měla jednotka 731, která běžně k experimentům používala např. Číňany či válečné zajatce. Ti byli vystaveni patogenům antraxu, dýmějového moru, tyfu a dalším. Často pak byli ještě zaživa pitváni. Jednotka také na čínská města rozhazovala infikované blechy nebo patogeny zamořila studny. Odhaduje se, že její činnost může mít na svědomí až 250 tisíc obětí. Mnozí z členů jednotky byli omilostněni.

Pitvání zaživa ve starém Egyptě

Řecký lékař Herophilus, který zhruba 300 let před Kristem působil v egyptské Alexandrii, je považován za zakladatele moderní anatomie. Svými pokusy a pitvami udělal velký pokrok v poznání mnoha funkcí lidského organismu v době, kdy bylo toto téma velké tabu. Faktem ale zůstává, že svůj výzkum neprováděl jen na mrtvolách, ale i na vězních, kteří byli odsouzeni k smrti, a to konkrétně vivisekcí. Odhaduje se, že pod jeho nožem tak při pokusech zemřelo kolem 600 odsouzenců.

Jak by se podle vás měly trestat pokusy na lidech?

Zdroj: Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články