Vědci rekonstruují vůně a pachy Evropy 16. století

Historie bývá zapisována, čtena a vykládána, ale málokdy si k ní můžete do slova a do písmene přičichnout. Brzy to ale bude možné. Historikové a vědci hned z několika evropských zemí sestaví sérii speciálních parfémů, které mají přivést zpět vůně a pachy, kterými byla cítit Evropa v minulosti.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Parfémy pokrývají období od 16. do začátku 20. století a celý projekt by měl být zahájen v lednu 2021.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Jak dříve voněla Evropa?

Závan minulosti

V mnoha velkých městech dnes na ulici cítíte kávu, čerstvé pečivo nebo třeba cigarety, které stále častěji nahrazují jejich elektrické alternativy. Oproti tomu většina aut už dnes při provozu po městě příliš cítit není. Ale jak to vypadalo v době, kdy v ulicích jezdily koňské povozy a exotické potraviny jako káva byly luxusním zbožím? Na to by měl odpovědět tříletý projekt Odeuropa. Ten má ambice přivést zpět k životu vůně sušených tabákových listů, všemožných bylinek, nebo třeba odér odpadních stok a jímek.

Za pomoci umělé inteligence

Při sestavování encyklopedie vůní a pachů by měla poněkud překvapivě pomoci umělá inteligence. Ta bude naprogramovaná tak, aby z naskenovaných historických textů v sedmi evropských jazycích vyhledala všechny reference k vůním i zápachům. Půjde například o:

  • angličtinu
  • němčinu
  • francouzštinu
  • holandštinu

Kromě toho by měla být umělá inteligence schopná najít všechny ilustrace, které jsou pro tento projekt relevantní. Výsledná encyklopedie bude veřejně dostupná na internetu, a bude možné je pravidelně doplňovat.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Vědci se snaží napodobit pachy

Chemie nebo alchymie?

Parfémy, které chtějí historikové vytvořit, aby je mohli dodávat do muzeí, budou připravovat chemické laboratoře. V těch ale už teď vědí, že v mnoha případech bude třeba připravit spíše alchymistický lektvar než produkt moderních chemických postupů. Řada intenzivních a aromatických pachů totiž pocházela právě z takových lektvarů. Při přípravě parfémů navíc musí jít klinická čistota laboratoří stranou, mají-li být autentické.

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Zobrazit další články