Jak se indiáni chovali k bílým ženám? Neznámá krutost zažitá na vlastní kůži vám otevře oči

Dobrodružná literatura nabízí mnoho případů unesených dívek. Ty unese kmen divokých domorodců a čtenář jen napjatě hltá, co se s nimi stane a zda svůj osud přežijí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak už to ale bývá, umělecké ztvárnění a historická realita bývají dvě naprosto odlišné věci. Mary Rowlandson strávila v takovém zajetí celé tři měsíce. Příběh Posledního Mohykána je slavný světový román i neméně slavný snímek. Příběh Čingačgúka a jeho ušlechtilých bojovníků se stal nejspíš i inspirací pro další příběhy stejného žánru. Jenže pronásledování únosce dcer plukovníka Monroa se inspiroval naprosto reálným základem.

Vícero reálných příběhů

V roce 1776 došlo k únosu Jeminy Boonové, slavného hraničáře z Kentucky. Provedla to skupina Šošonů a Čerokíjů, dopadeni byli ale už za tři dny. Boon dva indiány téměř zabil, zbytek uprchl. Další ženy ale strávily v zajetí měsíce i celé roky. Indiáni pomocí zajatkyň i dětí totiž rozšiřovali vlastní populaci. Dne 10. Února 1676 se pod útokem indiánů ocitlo městečko Lancaster ve státě Massachusets, kde byla i Mary Rowlandsonováa její manžel byl zrovna pryč.

iZdroj fotografie: Pixabay

Kmen Narragansettů si pak zajatce rozdělil a vypleněnou osadu opustil. Během těžkého pochodu zahynula Maryina zraněná dcerka, ona sama byla později prodána do otroctví. Náčelník Quannopin využíval zajatkyně jako služky i k nošení nákladů. Mary byla pravidelně ponižována a bita, dělala i nejnáročnější práce a neustále byla o hladu. Navíc byla stále obklopena „pohany“, sama byla oddanou puritánkou, což způsobovalo další problémy.

Další náčelník a vykoupení

Osudovým se jí stalo setkání s náčelníkem Metacometem, nic romantického se však nekonalo. Dostala ale příslib, že jí za výkupné propustí. Požadoval 20 liber, oblečení, přes 10 litrů kukuřice a nějaká tabák. Sehnat všechno trvalo Mary celé týdny. Doba celkového zajetí se tak nakonec vyšplhala na necelé tři měsíce. Metacomet nicméně slibu dostál a hladovou zuboženou Mary nakonec propustil i s jejími dvěma dětmi, takže se mohla vrátit do původního života.

iZdroj fotografie: Pixabay

Přes veškeré hrozby, kterých se dočkala, i všechno, co se stalo s její rodinou a domovem, se nakonec Mary Rowlandsonová setkala se svými blízkými. Svůj příběh ze zajetí následně sepsala a roku 1682 byl vydán. Stal se prvním bestsellerem v historii Ameriky a zároveň ustanovující prací žánru vyprávění o zajetí. Mary sama se následně přestěhovala do Bostonu. Roku 1679 si vzala kapitána Samuela Talcotta. Znáte další podobné osudy?

Zdroj: Britannica

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Zobrazit další články