Unikátní objev v Egyptě. Tým archeologů narazil na nečekaný nález

Egypt vydal pozůstatky ubikací raných křesťanských mnichů, kteří dokonce nechávali na zdi koptické graffiti nápisy.
i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Tři rané kostely byly nalezeny v Egyptě v Západní poušti a jsou datovány do 4. Století po Kristu. Přilehlé ubikace byly někde vyzdobeny starověkými graffiti. Tento nový nález vrhá světlo na život mnichů, jaký byl veden uvnitř koptské církve starověkého Egypta. Nález uvedlo ve zprávě egyptské Ministerstvo turismu a starožitností.

Ojedinělý pohled do života církevních mužů

Tým archeologů obsazený sestávající z norských a francouzských badatelů nalezl kostely spadající do 4. – 7. Století po Kristu. Budovy jsou vystavěné z cihel z bláta, čedičového kamene a vyřezané do skalního podloží. Nacházejí se v oáze Bahariya, která leží asi 370 kilometrů severozápadně od Káhiry v Západní egyptské poušti. Analýza života mnichů v ubikacích odhalila graffiti s koptskými konotacemi a některé další symboly.


iZdroj fotografie: Pixabay

Uvedl to Osama Talat, vedoucí Islamické, koptské a židovské archeologické divize ministerstva ve zprávě vydané 13. Března. Není to přitom první objev tohoto týmu v oblasti. V roce 2020 nalezli archeologové 19 místnosti vytesaných do skály, které měly stejně jako tyto místnosti graffiti. Jednalo se o nápisy provedené žlutým inkoustem a kromě nápisů z Bible v řečtině odrážely také mnišský život v oblasti.

Pohled do života mnichů v 5. Století po Kristu

Graffiti reflektovalo život osady mnichů v osadě v době 5. Století po Kristu, poznamenal Victor Ghica, vedoucí mise a profesor raných křesťanských studii na norské teologické škole. Budova měla také jídelnu i obytné místnosti pro mnichy. Archeologové v budově také nalezli ostraky, tedy kousky keramiky, na které se psaly vzkazy. Ty byly datovány do 5. A 6. Století po Kristu.


iZdroj fotografie: Pixabay

Od těchto střepů pochází také ostrakizace. Obyvatelé starých civilizací, hlavně Řecka, na ně pravidelně psali jména těch, kteří byli podle nich hrozbou pro polis. Člověk, který dostal nejvíce hlasů, byl „ostrakizován“, tedy vyloučen a odebral se na několik let do exilu. Nebyl mu zabaven majetek ani nic podobného, jen nemohl v polis žít a působit. Od toho také termín ostrakizace coby vyloučení z nějaké komunity, který přetrval dodnes.

Zdroj: ScienceNews

73 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 1616 hlasů
Nahlásit chybu
JakZdravě.cz
Jíst či nejíst syrové houby, to je, oč tu běží. Odborníci mají dvě jasná stanoviska
Události247.cz
Bývalý slovenský premiér Matovič tvrdí, že se na Slovensku v nejbližších dnech začne očkovat vakcínou neschválenou Evropskou lékovou agenturou
ArmádníZpravodaj.cz
Těžký Gustav bylo největší dělo nasazené v boji. Vystřelilo jen párkrát, přesto napáchalo obrovské škody
adbz.cz
Nesmrtelný keř pro líné zahrádkáře, o kterém málokdo ví. Přežije jakékoliv podmínky a sklidí obdiv od všech sousedů