UFO v Novém Mexiku aneb Pravda o létajícím talíři. Tají americká vláda existenci mimozemšťanů?

Opravdu roku 1947 havaroval v Novém Mexiku létající talíř a opravdu byla tato událost vládou USA ututlána?

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Existuje vesmírná loď ve tvaru létajícího talíře, která je v Roswellu, městě v jihovýchodní části Nového Mexika. Každý den kolem ní projedou tisíce řidičů a stovky lidí jdou dovnitř. Její ocelový povrch se krásně leskne na slunci, neonové zářivky ji jasně identifikují v noci – je těžké tuto stavbu neobdivovat. Koneckonců kdo nemá jednou za čas chuť na pořádný burger, že? Je to přece jedna z místních poboček McDonaldu.

Rychlé občerstvení ve tvaru létajícího talíře

Tak proč tenhle tvar? Budova není moc daleko od oblasti, kde se roku 1947 odehrála záhada, při které místní farmář nalezl na svém pozemku zvláštní trosky. To spustilo spekulace o tom, že zde havarovalo UFO. Byl začátek července 1947 a farmář William Brazel očekával normální pracovní den na svém ranči asi 120 kilometrů od Roswellu, když se mu podařil naprosto šokující objev.

iZdroj fotografie: Unsplash

Na svém ranči našel rozsáhlou plochu pokrytou podivnými troskami – lesklými úlomky staniolu, tyček, gumových pásek a tuhého papíru. Brazel tehdy ještě nevěděl nic o létajících talířích. Ovšem právě v této době se začaly množit případy, kdy lidé hlásili, že spatřili na obloze neznámé objekty. Zprávy o takových pozorováních se začaly dostávat do novin. Brazel nakonec trosky s pomocí manželky a dětí posbíral a v krabici předal šerifovi v Roswellu.

Vládní utajení celé události

Nález se tak dostal na veřejnost, což způsobilo senzaci. Armáda však začala vyvíjet snahu celý příběh uvést na pravou míru. Oficiální prohlášení bylo nakonec takové, že na místě havaroval meteorologický balón. V tu chvíli si zřejmě všichni mysleli, že je případ uzavřen. Jenomže ještě desítky let po události se našli lidé, kteří této teorii nevěřili. Kromě toho filmy jako Hvězdné války nebo Blízká setkání třetího druhu přispěly k udržení zájmu o tuto záhadu. Roswell zažehl horečku po tématu UFO.

iZdroj fotografie: Unsplash

V roce 1994 přišlo americké letectvo s informací, že vysvětlení událostí v Roswellu nebylo pravdivé. Trosky prý ve skutečnosti patřily tajnému experimentálnímu stroji, který zachytával vlnění ze sovětských jaderných testů. Mělo jít o tzv. projekt Mogul běžící mezi lety 1947 a 1949. Podle oficiálních zpráv byly použité balóny ze speciálního materiálu, který se prý dal snadno zaměnit právě s UFO. Jenže ani s tímto vysvětlením mýtus nezemřel.

Zdroj: Live Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Zobrazit další články